Жнива наближається до завершення. Вже обмолочено 80% посівних площ і зібрано понад 18 млн. т ранніх зернових і зернобобових культур. Втрачені через несприятливі погодні умови обсяги очікуваного врожаю доберуть кукурудзою, вважають сільгоспвиробники.

“Жнива добігає кінця. При прогнозі 9,9 млн. га ранніх зернових і зернобобових культур обмолочено 7,9 млн. га. Аграрії зібрали 18,3 млн. т зерна”, – повідомив глава Мінагропроду Микола Присяжнюк. Деякі регіони перейшли мільйонний рубіж зі збору зерна. У п’ятірці лідерів Одеська, Харківська, Вінницька, Запорізька та Донецька області.

Зібрано 12,1 млн. т пшениці, 5,5 млн. т ячменю, 336 тис. т жита. Міністр запевняє, що зазначені обсяги врожаю – “не нижче середніх за останні п’ять років”, не вдаючись у цифри, які могли б проілюструвати правдивість його слів. За словами чиновника, селяни зможуть отримати гідну оплату за продану продукцію з урахуванням зниження прогнозів виробництва зерна в світі. Нагадаємо, в 2011 р. Україна зібрала понад 20 млн. т тільки пшениці (мінус 8 млн. т в цьому сезоні. – Авт.), Близько 9 млн. т ячменю (мінус 3 млн. т), 12 млн. т кукурудзи ( очікується плюс на рівні 8-11 млн. т).

Дана статистика дозволяє дізнатися середню врожайність зерна по Україні. Вона становить приблизно 23 ц з 1 га, що значно менше минулорічного показника – не менше 30-35 ц з 1 га. Переважно це стосується пшениці. Решта 2 млн. га додадуть в валовий збір зерна не більше 4 млн. т. В результаті ранні зернові дадуть статистику по збору на рівні 22 млн. т, а Мінагропрод сподівається на отримання не менше 43-45 млн. т. Виходить, щоб виправдати свої плани по валовому збору врожаю, сільгоспвиробники повинні зібрати ще 21-23 млн. т кукурудзи. “Думаю, саме за рахунок кукурудзи та сої ми і виконаємо план по валу. Ми очікуємо врожай цієї культури на рівні не менше 20-23 млн. т і ще приблизно 3 млн. т – сої”, – повідомив власник одного середнього по оброблюваної площі агропідприємства в Черкаській області.

Таким чином, упор, зроблений агросектором на кукурудзу у зв’язку зі сприятливими експортними цінами на культуру в минулому році, рятує статистику міністерства. Якби селяни вчасно не зорієнтувалися, урожай був би зовсім мізерним – не більше 30 млн. т. Такого показника в Україні не було навіть у посушливий 2010 р., коли збір зерна склав лише 39 млн. т.

Экономические известия