Символ американської фінансової могутності, величезних грошей і складова частина великої американської мрії.

Нью-Йоркська фондова біржа (New York Stock Exchange, NYSE) відома також під назвою Big Board ( «Велика Рада) – найбільша в світі біржа за ринковим оборотом. Будучи символом економічної потужності США і місцем здійснення 60% всіх фондових угод планети, NYSE виступає «батьківщиною» всіх злетів і падінь останніх ста років. Від того, хто заволодіває ініціативою на NYSE (бики або ведмеді), залежить загальносвітовий тренд на спад або зростання економіки.

На сьогодні Нью-Йоркська фондова біржа є найбільшою в світі, загальна сума капіталізації знаходиться в межах 28 трлн. доларів США. Згідно з останніми даними (2016 р.), біржа NYSE торгує активами 4000 компаній, половина з яких американські. Організація належить IntercontinentalExchange і регулюється Комісією з цінних паперів і бірж.

Історія створення біржі

Північна Америка 1792 рік – війна між прогресивною Північчю і рабовласницьким Півднем. Багатотисячним арміям був потрібний провіант, тому уряд і Перший Банк США випускали безліч військових облігацій для поповнення виснаженої скарбниці.

17 травня 1792 року 24 маклера, що забезпечували воєнізовані формування продуктами харчування і час від часу купували держоблігації США, підписали Буттонвудську (Buttonwood), угоду. Договір отримав назву від платана, під яким був підписаний і включав всього два пункти: про торгівлю тільки один з одним і введення податку в 0.25% з операцій. З 1793 року місцем регулярних зустрічей стала кав’ярня під платаном Tontine Coffee House на Уолл-стріт. Асоціація Buttonwood Agreement стала першою американською квазі-біржею, попередницею Нью-Йоркської фондової біржі, New York Stock Exchange (NYSE).

Наступні 25 років торгівля на біржі носила декларативний і, багато в чому, бартерний характер. Паралельно розвивалася біржа у Філадельфії, поки гінці з Нью-Йорка не поїхали туди з дружнім візитом – це було в 1817 році. Після повернення ними були прийняті два рішення: про допуск до торгів аукціоністів (по суті, спекулянтів) і перенесення торгівлі цінними паперами з кав’ярні на біржу. А далі – іронія долі. У 1840 році німецький винахідник Семюел Морзе запатентував телеграф, і сталося це в Нью-Йорку. Помітивши цікавий і корисний винахід, Нью-Йоркська фондова біржа запровадила його в своїй діяльності, технічно випередивши Філадельфію. Кількість гравців стрімко зростала. Біржа активно розвивалася до самого початку Громадянської війни, а торгівля цінними паперами, товарами і золотом досягла небувалих масштабів. Далеко не всім відомо, що Уолл-стріт не завжди була фінансовим серцем Америки. Біржа NYSE кілька разів змінювала своє місце розташування до того, як остаточно влаштуватися на своєму нинішньому місці в 1865 році.

У 1867 році був впроваджений перший тікер цінного паперу. У 1878 році біржа отримала вагомий поштовх до розвитку. Він пов’язаний з установкою телефонів, які дають інвесторам прямий доступ до брокерів на біржі. Активність NYSE різко збільшилася, а кількість її членів перевищила 1000. У 1896 році побачив світ фондовий індекс Dow Jones, в 1907 році відбулася перша в світі економічна криза. У 1934 році майданчик зареєстрований в якості Національної біржі цінних паперів, в 1965 році вводить свій індекс NYSE Composite Index (NYA).

Злиття і реорганізація

У 1971 році Національна асоціація дилерів з цінних паперів NASDAQ (NASD) заснувала власну біржу NASDAQ, яка спеціалізувалася на електронній торгівлі і в кінцевому підсумку стала суперником NYSE в США. Наявність такого конкурента змусило біржу активно розвиватися. У 2006 році NYSE об’єдналася з Archipelago Holdings (ArcaEX), формуючи NYSE Group, Inc. Через кілька місяців створюється електронна біржа NYSE Arca, а NYSE Group, Inc об’єдналася з біржею Euronext NV, яка управляє біржами у Франції, Бельгії, Амстердамі і Португалії, сформувавши перший міжконтинентальний фондовий ринок.

Після цього злиття, NYSE Euronext традиційна система торгів була фактично скасована на користь електронної торгівлі. Акції об’єднаних NYSE і Euronext торгувалися під тікером NYX. У 2011 році NYSE Euronext подала запит на купівлю Deutsche Borse AG, однак ця спроба була відхилена європейськими регулюючими органами, оскільки це призвело б до створення абсолютного монополіста. У 2011 році з тієї ж причини була заборонена купівля NYSE InterContinental Exchange, American Futures Exchange і NASDAQ OMX Group. У грудні 2012 року NYSE Euronext придбала IntercontinentalExchange, після чого NYSE відокремилася від Euronext. Що цікаво, в 2016 році вже Deutsche Borse затіває купівлю Лондонської фондової біржі (LSE) за 30 $ млрд, що робить її сильним суперником для NYSE в Європі. Втім, незважаючи на нову конкуренцію, NYSE як і раніше залишається найбільшою біржою в світі і за обсягами ринкової капіталізації перевищує не тільки свого основного конкурента – NASDAQ, але і Токійську, і Лондонську біржі разом узяті.

Система роботи біржі NYSE

Основний напрямок, в якому працює сучасна Нью-Йоркська біржа – онлайн. В операційному залі NYSE розкидані численні «пости» (невеликі кіоски), за кожним з яких закріплені певні акції. На цих постах фахівець ( «аукціонер») проводить двосторонній аукціон між покупцями і продавцями, формуючи ринок для своїх акцій. Кожного емітента акцій представляє лише один фахівець (наприклад, всього одна людина займається акціями GE). Однак кожен фахівець може займатися безліччю різних акцій.

Торговий зал самої біржі характеризується відмінною впорядкованістю, зокрема, проведенням перевірок прозорості торгів. Додатковими засобами для контролю є відеоспостереження і використання аудіопрослуховуючих пристроїв.

Цікавий нюанс: з 1903 року сигналом початку і закінчення торгів є дзвін, який замінив собою стукіт молотку. Незважаючи на те, що фактично торги припиняються комп’ютерною системою, дзвін проб’є завжди. Честі вдарити в нього удостоїлися багато спортсменів, музикантів,  політиків.

Ця біржа є найбільшою на планеті з точки зору ринкової капіталізації. Не дарма її ще називають Великим табло. Щодня CNBS і інші великі бізнес канали транслюють вируючий зал NYSE.

Головною відмінністю фондової біржі Нью-Йорка від інших аналогічних майданчиків є величезний інструментарій торгівлі, а саме – понад 8 тисяч акцій в розпорядженні брокерів. Головною умовою діяльності NYSE є абсолютна прозорість. Всі бачать всіх. Тобто в будь-який момент, використовуючи спеціальні програми, які розроблені спеціально для користувачів NYSE (LEVEL-2, Arca book, Nyse open book), можна відстежувати дії трейдерів, складаючи тим самим загальну картину ринку.

Високий ступінь контролю, встановлений ​​над NYSE, гарантує захищеність. Мало того, що діяльність біржі перебуває під суворим контролем фінансових організацій, що мають відповідні повноваження (Конгрес США, Комісія з цінних паперів і бірж), ще й забезпечується обов’язкове страхування рахунків, відкритих трейдерами.

Не можна не відзначити високий рівень інформатизації та мобільності біржі. Зокрема, швидкісні торгові термінали дозволяють виконувати операції за рекордно короткі терміни в частки мілісекунд, які для будь-якого трейдера можуть виявитися вирішальними в питаннях отримання позитивного результату операції.

Для нерезидентів США час роботи Нью-Йоркської біржі не грає такої сильної ролі як раніше, так як торги виконуються менш ніж за частки секунди, і проходить це в форматі безперервного аукціону. В даний час, щоб почати торги на біржі NYSE, інвесторам необхідно знайти тільки брокерську компанію, яка сертифікована для торгівлі з NYSE. Після цього вони отримують онлайн-доступ до біржі за допомогою спеціального ПО і можуть вільно купувати і продавати акції Нью-Йоркської біржі, діючи як самостійно, так і дотримуючись порад брокера.

Торговельна діяльність і елементи управління

У відповідь на крах ринку в жовтні 1987 року NYSE встановила систему автоматичного вимикача, яка була запущена в жовтні 1988 року. Суть її роботи полягає у тимчасовому припиненню торгів, при різкому падінні цін за короткий проміжок часу. Система була розроблена відповідно до рекомендації федерального звіту Комісії Брейді, в якому говорилося, що швидко падаючі ціни можуть посилити паніку серед інвесторів і привести до лавиноподібного обвалу ринку.

Ще одним стимулом для впровадження цієї системи стало бажання вплинути на широкі коливання цін. Останні можуть створити невизначеність щодо виконання замовлення, що спонукає інвесторів утримуватися від торгівлі до тих пір, поки ситуація не стабілізується. У NYSE заявляють, що невелика пауза позитивно впливає на торгівлю, оскільки інвестори отримують час для асиміляції інформації, що надходить та здійснення, максимально зваженого і усвідомленого вибору в періоди високої ринкової волатильності.

Спочатку тригери для припинення торгівлі були зав’язані на середній індекс Доу-Джонса (падіння приблизно на 10, 20 і 30% за 15 хвилин). У 2013 році правила були змінені і встановлені нові тригери автоматичного вимикача (7, 13 і 20% в S & P 500). Також було прийнято рішення взагалі припиняти торги на решту торгової сесії, якщо за вказаний відрізок часу ринок знизиться відразу на 20%. З моменту створення системи вимикачів вони вже кілька разів стабілізували роботу біржі в періоди стресів: Жовтень 1997. Dow Jones впав відразу на 7,2%, у відповідь на спалах азіатської фінансової кризи. Вересень 2001 року. Після терактів в Нью-Йорку 11 вересня NYSE була закрита на чотири торгові сесії. Це третій раз за всю історію біржі, коли обмін був закритий більше ніж на одну сесію. Травень 2010. Промисловий індекс Доу-Джонса впав приблизно на 10%, що стало найбільшим внутрішньоденним процентним спадом з 1987 року. Жовтень 2012. Було зроблено перерву на два дні через ураган Сенді. 8 липня 2015 року.

Торгівля була зупинена через паніку, яка розгорілася після надходження інформації про можливість кібератаки на біржу (ніяких доказів порушення безпеки згодом виявлено не було). Потрібно відзначити, що зміни, здійснені на NYSE, незабаром були адаптовані і застосовані на інших американських біржах, а тепер і деякі інші біржі по всьому світу переймають схожі системи контролю.

Індекси NYSE

Що стосується NYSE index, то сьогодні біржа має кілька найбільших і впливових індексів фондового ринку. Найбільші з них це: Dow Jones Industrial Average; S & P 500; NYSE Composite; NYSE US 100 Index.

Активи та акції на NYSE

В даний час NYSE має п’ять регульованих ринків, включаючи саму фондову біржу, а також Arca, MKT і Amex Options і NYSE Bonds. Вони створені, щоб великі, середні і невеликі компанії змагалися «в своїй ваговій категорії» і отримували максимально вигідні умови для свого статусу. Інвестори можуть торгувати декількома класами активів, включаючи акції, облігації та опціони.

Лістинг NYSE

В даний час NYSE є найбільшим у світі постачальником IPO. На чолі списку найуспішніших компаній знаходяться так звані «Блакитні Фішки». Тут кожен може побачити такі звичні для себе назви, як Apple, General Electric, Twitter Inc., Pfizer, P & G і багато інших. На біржі торгуються акції, в основному, американських компаній, а також є акції організацій не американського походження з 53 країн світу. В цілому налічується понад 1000 найбільш ліквідних акцій. Обсяг торгівлі в день на NYSE нерідко доходить до 3 млрд. дол. США. Варто зазначити, що компанії, акції яких торгуються на цій біржі, – солідні підприємства, лідери в своїх областях. Лістинг проходять акції «блакитних фішок», а також молодих компаній, які швидко розвиваються. Проходження цього етапу характеризується підтвердженням відповідності найжорсткішим правилам, а також сплату членських внесків.

Вплив NYSE на економіку

NYSE – одна з перших світових фондових бірж, і її поява значно вплинула не тільки на американську, але і на світову економіку. Ця організація акумулює і перерозподіляє величезні фінансові багатства. Тільки за одну годину її роботи в обіг надходять суми, що перевищують бюджети багатьох держав. Згідно зі статистичними даними (оцінка, розрахована Світовим банком), обсяг торгів на NYSE в 2016 році наблизився до 20 трильйонів доларів США, що становить близько 20% від валового світового продукту. Так що стан глобального фінансового ринку невідривно залежить від роботи Нью-Йоркської фондової біржі.

За матеріалами сайту: https://equity.today/nyse.html