Соєві боби.

Протягом першого кварталу 2012 року ціна ф’ючерсу на соєві боби на Чиказькій товарній біржі (СВОТ) демонструвала зростаючу тенденцію. Через несприятливі погодні умови в Південноамериканських країнах, світові імпортери олійної переключились на американську сою, чим сприяли підвищенню котирувань. Ціна з початку року зросла на 12% до рівня $/т. Крупні експортні поставки сої до Китаю також підігрівали американський ринок.

На кінець лютого на товарній біржі (СВОТ) в Чикаго котирування соєвих бобів і на далі зростали. Станом на 29 лютого ціна ф’ючерсного контракту становила 482,59 $/т, що на 9,5 % вище попереднього місяця. Тенденція підвищення тренду супроводжувалось тим, що експерти Міністерства сільського господарства США вважають, що кінцеві запаси сезону 2012-13 МР скоротяться на 25% відносно минулого МР. Наприкінці місяця ринок сої досяг максимальної за п’ять місяців позначки, а також на фоні сильного попиту зі сторони КНР, Японії та ЄС. За підсумками лютого 2012 р. Китай імпортував 3,83 млн. т. сої. На 16,9% менше, ніж у січні поточного року, повідомила митна служба КНР. За словами Майка Зузоло (Mike Zuzolo), глави Global Commodity Analytics and Consulting, вартість сої отримала цінову підтримку за даними про обсяг попиту, який був озвучений в останньому звіті USDA. Крім того, позитивні дані експорту були відображені і в тижневому звіті агентства. При цьому, експортери декларують досить високий обсяг експортованої за останній період сої.

За таким же сценарієм розпочався і березень місяць. Попередній прогноз аналітиків Аграрної біржі по ринку сої виправдався, так початок місяця на СВОТ розпочався зі зростання ціни до 488,6 $/т. Котирування ф’ючерсів на сою зростали в Чикаго через лютневий звіт Міжнародної Ради по зерну (IGC) в якому експерти знизили оцінки світового виробництва сої в сезоні 2011/12 МР до 246,5 млн. тонн, що на 8% нижче показника у попередньому сезоні. Це стало результатом зниження обсягів виробництва в усіх ключових країнах-виробниках. Потужний попит на соєві боби з боку азіатських споживачів, особливо Китаю, змусив аналітиків Міністерства сільського господарства підвищити оцінки світової торгівлі в сезоні 2011/12 МР, до 91,7 млн. тонн. Тому прогнозується, що країни імпортери сої, змушені будуть експортувати олійну культуру з США, так, як в Бразилії не дуже позитивні прогнози, щодо урожаю та виробництва. За даними USDA, станом на 8 березня, експортні продажі сої із США склали 1,394 млн. т./тиждень. Оцінки трейдерських компаній коливаються в межах 600-900 тис. т. Тижнем раніше було експортовано 214,5 тис. т. бобів. Американські фермери не бажають активно поставляти сою, ймовірно, чекаючи подальшого зростання цін. Цей фактор також зробив сильний підвищувальний вплив на котирування протягом березня.

В останньому звіті Міністерства сільського господарства США, який опублікували 12 березня, аналітики знизили прогноз світового виробництва сої в 2011/12 МР на 2,5% до 245,07 млн. т. В порівнянні з попереднім сезоном урожай зменшиться на 7,3%. Прогноз експорту зменшений на 2% до 90,9 млн. т, що менше поставок в 2010/11 МР на 1,9%. Прогноз експорту для Бразилії був знижений на 900 тис. т до 36,9 млн. т зважаючи на погіршення перспектив урожаю і поліпшення внутрішнього попиту з боку переробників.  Щодо імпорту, прогноз для Китаю зменшено на 500 тис. т до 55 млн. т, що пояснюється погіршенням експортної пропозиції і меншими, ніж очікувалося, темпами імпорту в країну. Прогноз для ЄС знижено на 500 тис. т до 11 млн. т, Японії – на 150 тис. т до 2,7 млн. т, Індонезії – на 150 тис. т до 1,8 млн. т.

В Аргентині вже розпочалася збиральна кампанія, згідно прогнозів секретаріату сільського господарства Аргентини, в результаті несприятливих погодних умов (посухи), врожай зазначеної олійної в південноамериканській країні може продемонструвати скорочення виробництва. Згідно з даними аналітиків, даний показник може досягти 43,5-45 млн. тонн, проти 46,2 млн. тонн, озвучених експертами Зерновий біржі Буенос-Айреса (Bolsa de Comercio de Buenos Aires), а також 44,5 млн. тонн, прогнозованих аналітиками біржі Росаріо. Нагадаємо, що загальна збиральна площа сої під урожай 2011/12 МР в Аргентині складе близько 18,5 млн. га, що відповідає рівню попереднього сезону. У свою чергу врожайність олійної погіршиться до 25,4 ц/га проти результату минулого року (26,6 ц/га). Про це 13 березня заявив Freddi Pranteda, директор агентства Cosur SA, за його словами, як мінімум 4,5 млн. т. сої вже експортовано до Китаю. Більшість поставок зерна заплановано на період з квітня по червень поточного року.

Згідно з даними агентства Celeres, станом на 9 березня в Бразилії було зібрано 49% від загальної кількості всього урожаю сої. За аналогічний період минулого сезону було зібрано 30%. За оцінками урядового агентства Conab, врожай  бразильської сої скоротиться на 8,7%, до 68,75 млн. т. Торік урожай був рекордним, і склав 75,3 млн. тонн, причому на експорт Бразилія відправила 32,5 млн. тонн сої. Експерти прогнозують, що Бразилія в сезоні 2011-12 експортує близько 31,8 млн. тонн сої.

Станом на 22 березня ціна на травневий ф’ючерсний контракт становила 495,82 $/т. Котирування після чотирьохденного зростаючого тренду впали, через розчарування гравців на тлі даних з експорту, опублікованих у звіті USDA. Обсяг експортних продажів за останній тиждень виявився меншим, ніж очікували трейдери. Аналітики прогнозували обсяг продажів на рівні від 900 тис. тонн до 1,3 млн. тонн, а було експортовано за тиждень тільки 532,8 тис. тонн. Те, що прогноз не виправдався, вказує на ослаблення попиту.

Тож факторами росту котирувань сої можуть бути:

–  скорочення урожаю сої в Бразилії та Аргентині;

–  збільшення попиту американської сої від КНР;

– березневий звіт USDA, в якому аналітики, прогнозують подальше зменшення виробництва сої в Південній Америці та скорочення світового виробництва  на 6,4 млн. т.

За оцінкою аналітиків Аграрної біржі в наступному місяці слід очікувати на деяке зниження  цін на сою. Ринок на СВОТ виглядає перекупленим, а сили биків на ринку потрошку здають позиції.

Одними з найголовніших можливих факторів зниження котирувань в квітні місяці на СВОТ:

– Бразилія починає виходити на міжнародний ринок і експортувати сою, тим не менш знайшла для себе ще один, новий ринок збуту, такий як Арабські країни. За два місяці було поставлено 62,6 тис. т., проти однієї тонни сезоном раніше і надалі можливе зростання експортних продажів.

– Аргентинські синоптики прогнозують закінчення засухи в країні, яка за останній тиждень порушила збиральну кампанію в центральному регіоні вирощування культури. За прогнозами експертів Oil World виробництво сої в поточному сезоні для Аргентини може скласти 47 млн. т. За останній місяць на біржі ВСА в Аргентині ціни на соєві боби зросли на 4,5%, на звітну дату становлять 318,7 $/т. на умовах EXW. На умовах FOB зростання ціни відбулось у 9,4% і становить 521 $/т.

–  КНР в квітні може уповільнити темпи закупівель олійної, через, ймовірне уповільнення темпів зростання китайської економіки. У зв’язку з падінням виробництва може сповільнитися темп імпорту соєвих бобів азіатською країною.

Котирування в квітні місяці на СВОТ в Чикаго продемонструють незначне зниження. Ціна, за нашими оцінками, коливатиметься в діапазоні 490 – 500 $/т.

Український ринок сої в березні, так, як і світовий, демонстрував позитивну тенденцію до зростання ціни на всіх елеваторах України, які закуповують дану культуру. Багато компаній повідомляють про недостатню кількість пропозицій сировини від власників, що змушує їх, підвищувати ціни попиту для надходження бобів на підприємства. За даними аналітичного агентства Украгроконсалт, ціна більшості підприємств виросла з початку березня на 200 грн/т на поточну дату середня ціна на умовах EXW становить 3750 грн/т. Експортна середня ціна пропозиції в портах Чорного моря зросла на $25/т, проти аналогічної дати лютого місяця і станом на 23 березня становить 470 – 475 $/т, на умовах FOB. Ціна попиту за аналогічним базисом поставки становить 460 – 465 $/т. Зростання ціни супроводжувалось високим попитом основних імпортерів української сої.

Станом на 16 березня з України було експортовано 9,3 тис. т. соєвих бобів в країни ЕС та Египет. За березень місяць, станом на 20 число на Аграрній біржі було законтрактовано 58,7 тис. т. соєвих бобів. Найбільші обсяги експорту олійної трейдери декларували до  Швейцарії – 32,4 тис. т.

За очікуванням аналітиків Аграрної біржі, в квітні ціна на українську сою залишиться стабільною, або відбудеться незначне зростання ціни, через:

–  ціна на світовому ринку сої демонструватиме тенденцію збільшення експортних поставок;

–  учасники ринку будуть нарощувати попит на олійну, через обмежені обсяги сої в Україні;

–  аграрії намагатимуться утримувати великі партії сої, через очікування ще більшого зростання ціни.

Ціна в квітні коливатиметься в діапазоні від 3850 – 4000 грн./т., залежності від базису поставки та якості сировини.

Ріпак.

Динаміка ціни на європейській біржі NYSE Liffe (Париж) за перший квартал 2012 року.

Початок року для європейського ріпаку розпочався позитивною динамікою цін і прослідковувалась до звітної дати. Котирування цін виросли на 67$ (+11,7%), станом на 23 березня становить 639 $/т – максимальної позначки за перший квартал поточного року. Фахівці аналітичної компанії Oil World (Німеччина) прогнозують, що в 2011/12 МР (липень-червень) переробка ріпаку в Євросоюзі – (найкрупнішому імпортеру олійної) зменшиться в порівнянні з попереднім маркетинговим роком на 1 млн. т (-4,4%) до 21,5 млн. т. Згідно з прогнозом, імпорт олійної в ЄС зросте проти 2010/11 МР на 17,8% до 3,18 млн. т, через погодні умови, які спіткали європейські країни протягом осені і зими, надававши можливість добре розвинутися цій культурі. Тим не менш урожай ріпаку в ЄС в сезоні 2012/13 складе 19,7 млн. т., що на 600 тис. т. більше обсягу минулого року. Що стосується попиту на олійну культуру, то він залишається на високому рівні, як і рік тому.

Незважаючи на зростання обсягів виробництва, в майбутньому сезоні, як і раніше буде спостерігалась нестача пропозиції ріпаку, що надає в цілому підвищувальний вплив на його вартість. Якщо говорити про канадську канолу (canola), то на думку спеціалістів Louis Dreyfus Canada, стабільний попит на ріпак та його обмежена пропозиція на ринку приведуть до розширення посівних площ під яровим ріпаком. Для покриття потреби в обсягах переробки знадобляться площі в 21 млн. акрів, що на 2 млн. акрів більше, ніж у минулому році. Внутрішня переробка ріпаку оцінюється на рівні 6,8 млн. т, а в наступних сезонах може вирости і до 7-8 млн. т. Експорт в 2011/12 МР прогнозується на рівні 8,66 млн. т, а в 2012/13 МР – 8,4 млн. т. Зростання експорту буде викликано збільшенням закупівель з боку Китаю. За інформацією операторів ринку, китайський уряд ухвалив рішення дозволити імпорт канадської каноли 9 переробним підприємствам країни. Нагадаємо, що Китай заборонив імпорт канадської каноли в 2009 р. зважаючи на виявлення в продукції, грибкового захворювання (чорної ніжки). З того періоду імпортувати канадську каноли могли лише деякі визначені китайські провінції. В результаті, валовий імпорт каноли в Китай в 2012 р. може досягти 2,5-3 млн. тонн проти 1,26 млн. тонн роком раніше. Подібні заяви виступили як фактори стимулювання росту цінового тренду на ринку каноли в Канаді. Так на звітну дату, ціна на Вінніпезькій товарній біржі WCE, збільшилась на 81$ (15,4%), проти початку календарного року і на кінець місяця торгується на рівні 604 $/т. на умовах (FOB).

Початок березня на біржі NYSE Liffe (Париж), травневий ф’ючерс на ріпак зростав протягом 8 торгових сесій за період з 27 листопада до 8 березня котирування зросли на 1,9%, до позначки 620,47 $/т. Поштовхом до зростання європейського ріпаку надали зростаючі тенденції на ринку соєвих бобів, нафти на CME GROUP, а також на ринку зернових в Парижі. В Канаді, через стабільний попит на канадську канолу та його обмежену пропозицію на світовому ринку, призведуть до розширення посівних площ під яровим ріпаком. Так березневий ф’ючерс на насіння ріпаку, на біржі WCE виросли за аналогічний період з європейським ріпаком, на 27,3 $ (4,8%) на умовах (FOB). Активне зростання ціни на NYSE Liffe спостерігалось до 16 березня. Ціна зафіксувалась на девятимісячному максимумі і становила 635,32 $/т. Фактором росту даного періоду сприяло ослаблення курсу євро/долар.

Котирування на європейський ріпак втратили свої позиції протягом місяця, через залежність від ринку сої в США, який впав на 16,89$ та європейської пшениці. Травневий ф’ючерсний контракт на ріпак на NYSE Liffe знизився на 11,38 $ (-1,79%), проти минулого тижня і станом на 22 березня становив 623,94 $/т. значний знижувальний вплив на котирування прийшло зі сторони біодизельної промисловості Євросоюзу, де спостерігається скорочення споживання ріпакової олії. Погодні умови також внесли свій вклад до розвитку олійної в Європі. Так  європейським врожаям пшениці і ріпаку, вже постраждалим в лютому від сильних заморозків, тепер загрожує засуха. Про це повідомляє агентство Bloomberg з посиланням на підсумки опитування аналітиків сільськогосподарського сектора і метеорологів. Аналітики Oil World очікують скорочення виробництва ріпаку в Румунії, Болгарії, Угорщині і Словаччині. Згідно з даними експертів виробництва ріпаку в ЄС в 2012 році буде 19,5 млн. т, проти 19,2 млн. т. сезоном раніше. Ще одною причиною зниження виробництва, буде скорочення посівних площ під олійну до 6,25 млн. га, проти 6,72 млн. га сезоном раніше.

Факторами росту ціни на насіння ріпаку на біржі NYSE Liffe (Париж), такі:

–   залежність від ринку сої в США, нафти, та ринку європейської пшениці;

–   ослаблення курсу євро до долара;

–   попит на олійну культуру, залишається на високому рівні, що надає в цілому підвищувальний вплив на його вартість.

Факторами зниження ціни на насіння ріпаку на біржі NYSE Liffe (Париж), аналітики вбачають такі:

–   залежність від ринку сої в США, нафти, та ринку європейської пшениці;

–   скорочення споживання рапсової олії;

–   погодні умови в ЄС, від яких постраждав урожай ріпаку.

В квітні місяці на біржі NYSE Liffe в Парижі, буде спостерігатися тенденція до зростання цін, травневий ф’ючерсний контракт коливатиметься в діапазоні 485 – 495 євро/т.

Останній тиждень лютого та початок березня в Україні на насіння ріпаку супроводжувався підвищувальною тенденцію цін. За даними АПК- Інформ у період з 27 лютого по 4 березня ціна попиту на ріпак піднялась майже на 100 грн/т (+2,4%), проти попереднього місяця і становила в межах 4300 – 4400 грн/т з урахуванням вартості доставки, а також 4200 – 4300 грн/т на умовах франко-складу. У цей же період в Одеському порту, було заявлено на експорт 2,8 тис. т українського насіння ріпаку, найбільші обсяги поставки призначалися для Туреччини. За даними учасників ринку в лютому місяці експорт з України склав 32 тис. т, що на 49% менше ніж в січні і менше на 1 тис. т, проти аналогічного місяця, минулого року. Експортні ціни станом на 2 березня коливалися на рівні 590 $/т на умовах FOB.

В період сильних лютневих, морозів на територіях вкритих снігом, посіви ріпаку збереглись, а на полях південного регіону, на яких не залишилось снігового покриву, посіви сильно пошкодились низькими температурами повітря. За інформацією МінАПП України, на 1 березня 2012 року сходи озимого ріпаку отримано на площі 739,6 тис. га (76,9% до посіяним), з них в доброму та задовільному стані знаходяться 461,3 тис. га (62, 4%), слабкі та зріджені – 224,4 тис. га (30,3%). Посіви не зійшли на 222,0 тис. га площ (23,1%). Найгірший стан посівів було зафіксовано в Миколаївській, Дніпропетровській, Полтавській, Херсонській, Кіровоградській та Харківській областях. Там озимі культури зійшли тільки на 49-81% посівних площ. Пересівати за найоптимістичнішими оцінками доведеться не менше 336,1 тис. га (35% від посіяного) ріпаку.

Ярий ріпак з прогнозів регіонів буде посіяний на площі 100 тис. га., (76,8 тис. га. минулого року), це дасть можливість отримати  приблизно 145 тис. т. ріпаку (109 тис. т. минулого сезону) за оцінкою Украгроконсалт.

Протягом березня український ріпак залишався в стабільному ціновому діапазоні, як і на початку місяця.

За останній тиждень березня на ринку українського ріпаку спостерігався ріст закупівельних цін. Пропозиція по закупці озвучувалась а межах 4350-4550 грн/т. на умовах СРТ. Фактором зростання закупівельних цін став зростаючий попит зі сторони експортно – орієнтованих компаній. На умовах франко – склад ціновий діапазон залишився без змін 4300-4400 грн./т. Експортні ціни склали 550 $/т. на умовах FOB порти Чорного моря. За даними АПК – Інформ обсяги відвантажень ріпаку станом з 19 по 25 березня в херсонському порту становили 8,5 тис. т.

За інформацією МінАПП України, на 22 березня 2012 сходи озимого ріпаку отримано на площі 768,0 тис. га (79,9% до посіяним), з них в доброму та задовільному стані знаходяться 444,2 тис. га (57,8 %), слабкі та зріджені – 189,5 тис. га (24,7%). Посіви не зійшли на 193,4 тис. га площ (20,1%).

Як наголошується в повідомленні, за даними регіонів, пересів озимого ріпаку на звітну дату планується на площі 363,8 тис. га, або 37,8% від посіяного.

Сходи озимого ріпаку збільшились на 28,4 тис. га (3,8%), проти даних на початку березня, посіви які не зійшли стали менше на 28,6 тис. га (14,79%),  пересів озимого ріпаку збільшився на 48,4 тис. га (15%), проти початку березня місяця.

В наступному місяці аналітиками Аграрної біржі очікується продовження стабільності на ринку, проте можливі локальні всплески цін для покриття експортних поставок у зв’язку з нарощуванням експортних продажів. Ціна пропозиції коливатиметься в діапазоні 4400 – 4600 грн. т. на умовах СРТ.

Підготовлено аналітиками Аграрної біржі.