Минаючий рік для ринку зерна в  світі видався тяжким. Економічні та кредитні  проблеми США і Єврозони робили сильний тиск на всі світові товарні ринки  та зерновий ринок.  Розглядаючи рух товарного індексу від Goldman Sachs (основного індексу , що показує попит на товарних світових біржах) ми бачимо, як  у травні місяці почалася криза товарних ринків. Мінімальний попит на  товарні ф’ючерси спостерігався у жовтні, а далі почалася корекція.

Проте проаналізувавши зерновий індекс, що розраховується по американським товарним ринкам помітно, що корекція на ринку зерна ще не скінчилася. У грудні 2011 року DJAGR два рази демонстрував екстремальні мінімуми  свого значення  і станом на 20.12.2011 знаходиться на відмітці 52.20. Зробивши технічний аналіз цього індексу ми зробили  висновок про технічне «дно» зернових ф’ючерсів і початок передноворічного раллі.

 Майже ті ж самі сигнали показує і індекс GKX  S&P GSCI  сільського господарства , що розраховується по суцільному прибутку інвестицій в компоненти товарів індексу S&P GSCI та вміщає в себе чотири товари (кукурудзу,соєві боби, цукор та пшеницю), які торгуються на Чикаго.

Зниження показника цього індексу показує на невпевненість інвесторів та хеджерів  американських товарних ринків в стабільності та ризиковості позицій на ринку деривативів аграрного сектору.

Пшениця:

У  2011 р. спостерігалося зниження світових цін на пшеницю через високі врожаї в Причорноморському регіоні, особливо в Росії та Україні, що у порівнянні з попереднім МР призвело до загострення боротьби серед головних експортерів пшениці, а це створило конкуренцію серед головних конкурентів – Росія, Україна, Казахстан, Аргентина, ЄС, Канада. Загострення боротьби серед виробників також додало  очікування результатів збиральної кампанії пшениці у Австралії, де очікувався високий рівень врожаю пшениці.

У 2011/12 МР на європейському ринку відбувається ситуація, схожа з ситуацією, що склалась у 2008/09 МР, де під час світової фінансової кризи відбувалася загальна тенденція зниження котирувань пшениці (падіння ринків деривативів та очікування високих світових об’ємів виробництва) та вже наприкінці листопада 2008/09 МР почався тренд зростання. Враховуючи загострення конкуренції та збільшення присутності кількості країн-експортерів на світовому ринку пшениці разом з високими врожаями даних країн у 2011/12 МР, варто очікувати нестабільності на європейському ринку пшениці.  В загальному вигляді відбудеться зростання у 2012 р. Причинами зростання є збільшення світового попиту на пшеницю, посуха у ЄС, Україні та Росії, що призводить до очікування зменшення обсягів зборів врожаїв озимої пшениці у наступному маркетинговому році.

Наприкінці грудня ціна показала незначне зростання у порівнянні з ціною, що склалась наприкінці листопаду.

Кукурудза

У 2011/12 МР спостерігається загальний понижувальний тренд цін на кукурудзу через нестабільність економік країн ЄС та США, боргової ситуації в зоні ЄС, зростання долара США, а також зниження всіх ринків деривативів через песимістичні настрої учасників бірж у майбутньому.

У грудні почалося зростання ціни, навіть не дивлячись на нестабільність економік у розвинутих країнах, оскільки відбулося зниження виробництва кукурудзи у США (згідно звіту аналітиків USDA ) та збільшення активності трейдерів і спекулянтів (після тренду зниження у листопаді). Також додатковим фактором стало зростання світових цін на пшеницю у грудні. Однак не варто очікувати значного зростання цін на кукурудзу  у зв’язку із суттєвою вірогідністю високих рівнів врожаїв у 2011/12 МР від Аргентини та Бразилії. Також рекордний рівень виробництва в Україні, зменшив стрімке зростання попиту на кукурудзу у грудні. Але через очікування зростання світового споживання разом зі значним зниженням світових запасів до найнижчих рівнів за принаймні 5 останніх МР, варто очікувати зростання цін вже навесні 2012 р. Також додатковим фактором є суттєве зниження світового виробництва ячменю, що призведе до необхідності його заміни іншими зерновими й відповідно до зростання попиту на кукурудзу.

Ячмінь

Поточний сезон для європейських виробників ячменю став як сезоном перемог, так і сезоном розчарувань. Зокрема, серед перемог для європейських постачальників можна назвати обмеження експортного потенціалу в Причорноморських країнах, Росії і Україні зокрема, що дало шанс збільшити обсяги експорту європейського ячменю до 3,2 млн. тонн проти 1,1 млн. тонн в 2009/10 МР . Крім того, весняна посуха цього року, яка завдала істотної шкоди врожаю зернових в Євросоюзі, змусила  Раду міністрів ЄС продовжити з 1 липня до 31 грудня поточного  року  термін зупинення дії імпортних мит в рамках тарифних квот на фуражний ячмінь, що стало знижувальним фактором ціноутворення на провідних світових біржах як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Варто звернути увагу і на розвиток цінової кон’юнктури в сегменті пивоварного ячменю, де відзначався істотний стрибок цін до кінця сезону. Зокрема, наприкінці травня вартість товару на готівковому ринку ЄС (Франція) підвищилися на 40% на місяць – до  463$/т проти  331 $/т на кінець квітня. Основною причиною цінового стрибка в сегменті пивоварного ячменю стало погіршення перспектив його виробництва в ЄС у зв’язку з посухою. Однак впевнене домінування європейського та причорноморського ячменю на ринках країн – основних імпортерів в минулому сезоні вже в поточному буде затьмарено поверненням Туреччини. Зокрема, після зниження рівня продажів турецького ячменю врожаю 2010/11 МР на зовнішні ринки до 50 тис. т, на тлі прогнозованого зростання збору зазначеної продукції в 2011/12 МР, експорт ячменю з Туреччини може продемонструвати зростання до 150 тис. тонн проти аналогічного показника минулого року. Об’єм, звичайно, не настільки істотний, щоб створити ажіотаж, однак варто взяти до уваги той факт, що зерно це піде переважно в країни, що є основними покупцями російського і українського зерна – Саудівську Аравію, Сирію, Іран і т.д.

Саудівська Аравія залишиться лідером серед найбільших світових покупців фуражного ячменю.  Однак, як прогнозують експерти Міжнародної ради із зерна (IGC), передбачуваний ріст використання комбікормів після недавнього 50% збільшення субсидій на альтернативне сировину, таку як кукурудза і суха барда, обмежить імпортні закупівлі цієї країни (вже впали раніше з 7,4 млн. тонн в 2009/10 році до 6,3 млн. тонн у минулому) на рівні 5,5 млн. т. Разом з тим, зважаючи недавнього відкриття експорту зернових з причорноморських країн у російського та українського ячменю є всі шанси скласти значну частину закупленої продукції.

Рис

Повені в деяких районах Азії негативно вплинули на врожаї  в ряді ключових країн-експортерів в 2010 році. Тим не менш,завдяки більшим врожаям в Китаї та Індії світове виробництво в 2011/12 році, як очікується, зросте на 2% до рекордних 459 млн. тонн. Сукупне споживання  рису, згідно з прогнозом USDA, також збільшиться на 2%, при цьому знову прогнозується невелике підвищення рівня світових перехідних запасів – до 100 млн. тонн (98 млн. тонн в попередньому році). В рамках загального показника обсяг запасів у п’яти найбільших країнах-експортерах, згідно прогнозам, зросте на 8% до історичного максимуму в 32 млн. тонн. Світова торгівля в календарному 2012 році, як очікується, скоротиться на 0,8 млн. тонн до 32,5 млн. тонн, що пов’язано зі зниженням імпорту країнами Далекосхідної Азії, особливо Бангладеш і Індонезією.

Зниження цін на всі зернові ф’ючерси на світових товарних ринках на протязі 2011 року відбувалось не тільки завдяки тяжкій фінансовій ситуації в світі але і по причині збільшення запасів зернових у основних країнах виробниках. Так , згідно даних Аграрного Міністерства  США (USDA) світові запаси  пшениці в 2011 році збільшились  на 0,73% в порівнянні з 2010 роком, рису на 3,05 % це не давало можливості цінам на товарних зернових  ф’ючерсах  зростати. В цілому виробництво та світові запаси пшениці зростають  і прогноз на майбутній період позитивний.

Згідно з прогнозом Міжнародної ради по зерну (IGC) найбільшими експортерами пшениці в 2011-12 маркетинговому сезоні стануть США, Росія й Австралія. В сукупності, вони разом  експортують більше 65 млн т пшениці. Не зміняться, на думку IGC, і експортні перспективи Аргентини – експертами очікується експортний потенціал на рівні 7,8 млн. тонн.

У Казахстані, незважаючи на значно високий експортний потенціал – до 15 млн. тонн, можливості експорту залишаються обмеженими, в основному, через інфраструктурні проблеми у сфері транспорту і конкуренції з боку РФ та України.

Світовий ринок шукає можливості зацікавити покупців зерна на тлі тотальної слабкості економік і реальної хвилі  фінансової кризи. Спекулятивні фонди поки що закривають свої довгі позиції по сировинним ф’ючерсам, ще більше опускаючи ціни. Звичайно, ще одним фактором зниження світових цін є стан посівів зернових та олійних в Південній Америці, які почнуть збирати в першому кварталі 2012 року.  Зниження світових цін на фуражну пшеницю приводить в зневіру продавців кукурудзи.

Розглядаючи географію виробництва зернових, слід відмітити , що зменшення врожаю зернових  для деяких великих виробників, у тому числі кукурудзи в США, лише частково компенсовано зростанням в країнах СНД і в інших місцях. Виробництво всіх культур, за винятком сорго виросло  цього року, а найбільший приріст у пшениці і кукурудзи.  Перспективи  у Південній півкулі залишаються сприятливими. У  Південній Америці та Австралії, головним чином очікується підвищення виробництва  пшениці  і  кукурудзи та сорго. Споживання зерна буде також зростати в 2011/12, особливо в секторі кормів, у тому числі  в Росії після посухи минулого року. Загальне споживання у світі, покаже зростання на 2,2% в порівнянні з попереднім роком. Проте, по результатам цього року буде зниження темпів розширення промислового використання зернових, зростання відбудеться  всього на 1,7%, до 303 млн. т. У цю цифру входять переробка зерна в паливний етанол, який показує  величезне зростання в останнє десятиліття.

 Обсяг світової торгівлі зерном в 2011/12 (липень/червень), по  прогнозам може піднятися  на 11 млн. тонн до рекордних 254 млн. тонн. Це більше, ніж прогнозувалося раніше, оскільки  відзначено зростання  в середніх і нижніх класів поставок, особливо з регіону Чорного моря. Загальна поставка зерна з цього регіону  встановлена  в загальному 55 млн. тонн, у порівнянні з тільки 22 млн тон в минулому році.

Розглядаючи ситуацію на зерновому ринку України слід відмітити:

Рекордний урожай і адміністративне втручання в ринок зерна в  2011-й рік  показало, що це не взаємовиключні чинники. Так, 57,9 млн. тонн у бункерній вазі або більше 55 млн. тонн після доопрацювання – такий остаточний підсумок врожаю зерна 2011 р. Це найбільший результат в історії України, що перевищив попередній рекорд 2008 р. (53,29 млн. т) майже на 1,5 млн. тонн. Розподіл квот стало першим кроком до спроби зміни правил на ринку експорту зерна в Україні.

До липня місяця ціни на пшеницю трималися на рівні 1790-1820 грн за тону. З 1 липня 2011 року державою було впроваджено експортні мита на зернові (мито на пшеницю – 9%, але не менше 17 євро / тонна, на ячмінь – 14%, але не менше 23 євро / тонна, на кукурудзу – 12%, але не менше 20 євро / тонна), але  через три місяці уряд скасував їх. Мита викликали  зниження темпів експорту та обвал цін на зерно до рівня 1350 грн за тонну. Почався ріст цін до рівня 1550 грн з подальшим ростом цін до 1550-1600 грн/тона , що було зумовлено різким ростом об’ємів експорту після відміни мита.  Правда,  зниження  експорту зерна не завадило Україні повернутися на один із найбільш ємних ринків – Єгипет. Під кінець року ціни на пшеницю  знаходяться на рівні 1350 грн , що зумовлено сезонним спадом. Враховуючи відносно низьку активність експорту в першій половині сезону, у другій половині маркетингового року з України очікується обсяг експорту близько 14 млн тонн зернових, тобто понад 2 млн тонн на місяць. В цілому ринок пшениці буде розвиватися по сценарію цього року через відкладення прийняття Закону «Про риноку землі» до 2013 року.

Кукурудза

У 2011/12 МР спостерігається синхронність поведінки української ціни на кукурудзу з ціною на СВОТ (США), що пояснюється одночасним збором врожаїв та експортною орієнтацією (США найбільший виробник та експортер, Україна найбільший експортер на Європейському просторі). Тому зміна різниці між українською та американською кукурудзою впливає на попит від імпортерів та обсяги реалізації даними країнами.

У 2011/12 МР з’явилася суттєва різниця між українською та американською ціною, що викликає інтерес до української кукурудзи з боку імпортерів. Також додатковим фактором збільшення уваги серед імпортерів на українську кукурудзу є географічне розташування, рекордний рівень виробництва даної кормової та великий потенціал подальшого зростання об’ємів виробництва в Україні.  Це дозволяє імпортерам зменшити витрати. Причиною появи суттєвої різниці між даними цінами є введення квот на вивіз української кукурудзи, що зменшило активність на українському ринку й відповідно стримувало зростання. В цінових параметрах ринок кукурудзи на протязі року рухався в схожій динаміці з ринком пшениці. До липня місяця  сезонний ріст цін до рівня 250 грн. тонна потім обвал на 170 грн через введення мита на експорт і змішана динаміка руху в кінці  року через спад активності на ринках.

Однак збільшення зацікавленості імпортерів щодо співпраці з українськими експортерами не призведе до значного зростання цін на українському ринку, оскільки був зібраний рекордний рівень врожаю кукурудзи.

У майбутньому році фахівці очікують повторення рекордного врожаю кукурудзи, оскільки, швидше за все, цією культурою аграрії будуть пересівати загиблі озимі.

 Ячмінь

Відмова від зняття мита на вивіз ячменю з України, збільшений попит від імпортерів на українську кукурудзу, цінова конкурентоспроможність української пшениці у порівнянні з головними конкурентами, зменшує попит на ячмінь в Україні. Той же невисокий рівень врожаю ячменю в Україні дає підстави для аграріїв стримувати пропозиції великих партій задля створення зростання цін попиту на ячмінь. У 2011/12 МР коливання ціни на ячмінь на українському ринку буде залежати, в більшій мірі, від попиту зі сторони переробників, оскільки для українських експортерів є більш привабливі культури – кукурудза, пшениця та олійні культури.

 При цьому світова торгівля ячменем в 2011/12 МР складе 14,4 млн. тонн, з яких на частку фуражного ячменю доведеться 10,4 млн. тонн, що на 5% нижче за рівень минулого сезону. Ключовою причиною зниження обсягів торгівлі є хороший врожай ячменю в країнах-імпортерах (Південно-Східна Азія і Північна Африка). Так, країни Південно-Східної Азії вже другий рік поспіль нарощують обсяги виробництва ячменю, зібравши 11,4 млн. тонн в 2011/12 МР проти 11,6 млн. тонн у минулому сезоні. Крім того, через прогнозований другий рік поспіль високий врожай експорт Аргентини в 2011/12 МР може досягти рекордних 1,4 млн. тонн. В Україні, навпаки, погіршення перспектив виробництва призведе до зниження експортного потенціалу до 3,5 млн. тонн. Дефіцит пропозиції в поточному сезоні відобразиться і на експортних поставках европейського ячменю – 1,5 млн. тонн (4,8 млн. тонн в 2010/11 МР).

Підготовлено видавничо-інформаційним відділом

Category : Без категорії