Світовий лідер фінансової системи

Франкфуртська фондова біржа (FWB) є найбільшою в Німеччині і однією з найбільших у світі. Капіталізація її учасників сягає 1.9 трлн. дол. США, за сумарними оборотами на біржу припадає до 90% всього ринкового руху. Біржа входить в конгломерат Deutsche Borse і має тісні зв’язки з SIX Swiss Exchange.

Перед будівлею біржі, виконаної в стилі неоренесансу і більше схожою на музей або палац, розташовані статуї ведмедя і бика – тварин, які стали символом біржової торгівлі.

Історія створення біржі

Будучи заснованою в 1585 році, майданчик біржі веде історію ще з XI століття, коли купці з Заходу зустрічалися на ярмарках з язичниками Сибіру, у одних було хутро, інші були багаті на рибу.

На початку XVI століття Франкфурт-на-Майні, що знаходився в центрі Європи, став настільки багатий, що Мартін Лютер називав його «срібною та золотою дірою Німецької імперії». Сюди з’їхалося безліч французьких і голландських купців. Тим часом кожен регіон феодальної Європи мав свою валюту, і у крос-курсах плуталися навіть торговці. У 1585 році вони зустрілися на традиційному ярмарку і встановили єдині обмінні курси срібних та золотих монет, щоб припиняти шахрайство. А через 20 років, у 1605 році, з’явилися слова Burs або Börse, яким згодом стали називатися всі біржі континентальної Європи.

Історики переконані, що воно пішло від імені купця з Брюгге Вана дер Бёрсе, причому у слова «бёрс» є і другий сенс – мішок, гаманець, сума. Перший лист з валютними котируваннями датований 1625 роком, в ньому вже значилися 12 найменувань валют з датами оплати товарів, отриманих на ярмарку. У 1666 році з’являються правила поведінки маклерів, а в 1694 році вони переїжджають у власний будинок Großer Braunfels. У 1779 році на біржі були вперше розміщені державні облігації Імператора Німеччини.

Після I світової війни акції компаній, що оберталися на біржі, впали в ціні до рівня сміття, і в 1929 році, одночасно з США, почалася фінансова криза, що отримала назву «Чорна п’ятниця».

Всю II світову війну майданчик працював, набираючи обертів, але після падіння III Рейху був закритий на півроку. У 1953 році починаються торги доларами США, Канади, швейцарськими франками і валютою Європи. У 1957 році відкривається відновлений Торговий зал біржі. А вже в 1969 році, за два роки до NASDAQ, у будівлі Рамхофф встановлюється комп’ютерна система BOGA, яка давала можливість обмінюватися котируваннями через телекс. У 1993 році Франкфуртська фондова стає біржею нових ринків (аналог доткомів) і входить до групи Deutsche Börse AG. У 2002-2004 роках власники Франкфуртського торгового майданчика вели переговори про злиття з Лондонською фондовою біржею, що зробило б угруповання третім у світі по капіталізації.

Після відмови (гендиректору Deutsche Börse AG довелося піти у відставку), німці почали переговори з французькою EuroNext з капіталізацією 3 трлн. дол. США. Спочатку сторони не могли домовитися про ціну, потім до гри підключилася NYSE, яка купила європейців за 9.96 млрд. дол. США з правом обміну акцій.

Зазнавши поразки, німці поспішили і викупили конгломерат швейцарських бірж SIX Swiss Exchange. Фінансових оборотів це практично не збільшило, але дало можливість експортувати Xetra за межі Німеччини.

Сучасна FWB

Всього на Франкфуртській фондовій біржі присутні понад 250 міжнародних торгових установ, а загальна кількість трейдерів перевищує 4.5 тисячі. Це зрозуміло, адже при капіталізації (трохи менше 2 трлн. дол. США), на майданчику беруть участь компанії, що представляють до 35% всього інвестиційного капіталу планети.

Теоретично, сумарна ємність біржі може досягати 20 трлн. євро. На сьогоднішній день це найбільша фондова біржа за показниками виручки, прибутку і ринкової капіталізації в світі.

Схема відмінна від інших майданчиків конгломерату Deutsche Borse AG: всі гравці діляться на три категорії: банки, офіційні курсові маклери і зареєстровані трейдери, причому останнім відводяться найменші права. Від банків залежить першочергова ціна купівлі-продажу, оскільки саме на них припадає вал всіх операцій. Курсові маклери (вони відносяться до самої біржі), приймають і виконують заявки, і від їх моторності залежить спред. Вільні трейдери грають роль «дрібної риби при хижаках» і, незважаючи на свою кількість, великим спекулятивним потенціалом не володіють.

Особливості торгівлі на біржі

Оператором Франкфуртської біржі є Deutsche Borse Group – організація з публічно-правовою діяльністю, яка дозволяє найбільш оптимальним способом організувати хід торгів. У німецьку структуру Deutsche Borse входять однойменна фондова біржа, електронна торговельна система Xetra, найбільша європейська клірингова організація Clearstream (обслуговує продавців і покупців цінних паперів з більш ніж 110 країн світу), постачальник біржової інформації Market News International, Eurex Group (основний бізнес – організація торгівлі похідними інструментами і супутніми послугами) та ін.

Сама біржа є оператором системи Xetra, яка відома, як одна з найбільш ліквідних електронних торговельних систем на світовому ринку касових операцій.

Здійснювати усі види діяльності на FWB може будь-яка компанія, але, перш ніж провести лістинг, вона повинна надати періодичну фінансову звітність. Мінімальна ринкова капіталізація кандидата на лістинг повинна дорівнювати 1.25 млн. Євро, мінімальний обсяг первинного IPO – 10 тисяч акцій. Більш докладно про правила початку роботи на біржі зазначено в німецькому законі про торгівлю цінними паперами, а також обумовлено в правилах самої ФФБ. На Франкфуртській фондовій біржі можна проводити операції з такими інструментами, як акції, облігації, єврооблігації, ПІФи. На біржі діє основний фондовий індекс DAX, створений в 1988 році, і до цього дня займає лідируючі позиції. Розраховується індекс на основі акцій 30 найбільших компаній, які ведуть активну діяльність на біржі. Але, крім DAX, існують і інші, теж досить важливі індекси, які обов’язково повинні враховуватися.

Правила гри

Що стосується самих правил торгівлі на Франкфуртській біржі, то сьогодні вона проводиться тільки через електронну систему Xetra.

Ця система вважається найбільш гнучкою і ефективною, тому що дозволяє проводити торгівлю на біржі незалежно від географічного положення трейдера. Xetra дає своїм учасникам дуже широкий вибір моделей ринку, що дозволяють торгувати різними видами цінних паперів. Але, крім акцій та облігацій, на платформі можна торгувати і різними товарами, сировиною, навіть продавати або купувати договори на постачання електроенергії.

Система виконання торгових наказів самостійно зводить всі накази на продаж і купівлю в єдину книгу наказів – вона формується в електронному вигляді. Далі система аналізує кожен наказ про купівлю або продаж товару, виконує його, як тільки надійде найбільш підходящий зустрічний наказ. Що цікаво, система Xetra визначає таку ціну наказу, яка зможе привести до найбільш високих торгових оборотів.

Відповідно, навіть якщо в системі виконується торгівля цінними паперами, які мають невисокі показники ліквідності, вона буде максимально прибутковою і продуктивною. Дану торговельну платформу використовують понад 14 найбільших міжнародних бірж.

Великі компанії – постійні учасники FWB

Серед них: компанія BMW, що займається виробництвом автомобілів, компанія Siemens, яка виробляє телекомунікаційне і IT-обладнання, фірма Adidas, що випускає сучасний спортивний одяг і взуття, VolkswagenGroup – виробник легкових і вантажних автомобілів, концерн BASF Societas Europaea, який має 160 дочірніх підприємств і випускає близько 7 тис. різних найменувань товарів різних категорій в тому числі харчової та фармацевтичної промисловості, німецька страхова компанія Allianz SE, яка має гарні обороти валюти.

Варто зазначити, що в зв’язку з європейською кризою прибутковість роботи на Франкфуртській біржі дещо знизилася, але ця тенденція стосується абсолютно всіх фондових бірж.

Безумовний лідер

Франкфуртська фондова біржа входить у десятку найбільших торгових майданчиків Європи і виступає безумовним лідером континентальної частини.

Якби розвиток фондової торгівлі в Німеччині не переривався на дві світові війни, за рахунок чого зуміли піднятися Лондонська і Паризька фондові біржі, сьогодні фінансова група Deutsche Börse могла б мати капіталізацією в 8-10 трлн. дол. США, – такий висновок американських економістів Томаса Неймура і Річарда Ларье.

За матеріалами: https://equity.today/frankfurtskaya-birzha.html