Після введення мит на експорт зерна в липні 2011 р. об’єми експорту зернових різко впали: за оптимістичними оцінками, експорт за липень-серпень не перевищив 1,8 млн т, тоді як в 2009/10 МР при загальному урожаї зернових в 46,03 млн т (на 4 млн т менше нинішнього прогнозу) було експортовано протягом липня-серпня 3,85 млн т зерна. Про це сказано в повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

«За короткий період Україна фактично втратила зовнішні ринки збуту… Ключовий імпортер української пшениці в попередньому році – Єгипет, став основним імпортером російської пшениці в поточному МР, а з України в липні 2011/12 МР в дану країну не було поставлено жодної тони пшениці. В цілому Україна віддала Росії на зовнішніх ринках збуту як мінімум 2,35 млн т, чим остання відразу скористалася і вже встигла поставити протягом липня-серпня поточного року близько 5 млн т зерна», – йдеться в повідомленні.

«Причиною даної ситуації є введення експортних мит на експорт пшениці на рівні 9%, але не менше 17 євро за тону, кукурудзи – 12%, але не менше 20 євро за тону і ячменю – 14%, але не менше 23 євро за тону на період з 1 липня до 1 січня 2012 року і відміна відшкодування ПДВ при експорті», – коментує ситуацію президент УКАБ Алекс Ліссітса.

Експерти відзначають, що вже сьогодні ситуація на ринку зерна спровокувала ряд негативних наслідків для економіки країни:

– зменшення валютних надходжень в економіку країни протягом липня-серпня на 658 млн дол., що значно погіршило стан платіжного балансу. Якщо дана тенденція продовжиться, то втрати за рік можуть досягти 3,9 млрд дол.;

– пониження внутрішніх закупівельних цін на зернові, що викликало значне недоотримання аграріями доходу – при світовій ціні в 305 дол./т, в Україні на сьогодні ціна 1600 грн/т або 200 дол./т; за відсутності експортних мит і при відшкодуванні ПДВ внутрішня ціна повинна складати як мінімум 244 дол./т або 1960 грн/т, а це означає, що на кожній тоні зерна, що експортується, аграрії недоотримують 300-400 грн;

– як результат на вже експортованих 1,5 млн т зерна аграрії втратили 66 млн дол. При анонсованому експорті зернових в 24 млн т втрати агровиробників за рік можуть скласти 1,06 млрд дол. або 8,45 млрд грн при загальному розмірі підтримки підприємств АПК в 2010 р. в 4,56 млрд грн;

– капіталізація 14 українських агропромислових компаній, які котируються на міжнародних фондових біржах, зменшилася на 1,4 млрд дол. протягом липня-серпня поточного року. Зниження капіталізації компаній обмежує можливості залучення фінансових ресурсів а, отже, і можливості з інвестуванню в зернове виробництво. Як результат, перспективи розвитку галузі істотно погіршуються.

Експерти вважають, що короткострокові вигоди, отримані від введення мит і невідшкодування ПДВ просто мізерні в порівнянні з вищезазначеними втратами від впровадження економічно необгрунтованих заходів з регулювання експорту зернових з України. Відповідно, через безвідповідальність і непрофесіоналізм державних чиновників найвищого рівня знаходиться в стагнації найперспективніша галузь країни – сільське господарство, яке забезпечує 20% експортних постачань з України, працевлаштовує в цілому до 30% населення і гарантує продовольчу безпеку країни.

РБК-Україна