До Верховної Ради України (ВРУ) внесений законопроект про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2012 рік” (щодо посилення державної підтримки сільського господарства в умовах його критичного стану в 2012 році). Про це йдеться в проекті закону № 10114 , зареєстрованому в Раді 23 лютого.

Проект пропонує в Законі Україні «Про Державний бюджет на 2012 рік» збільшити на 4 млрд. грн. витрати Апарату Міністерства аграрної політики України на фінансову підтримку підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів, надання фінансової допомоги на придбання пально-мастильних матеріалів, добрив, засобів захисту рослин, насіння – за рахунок додаткових надходжень від податку на додану вартість на товари внутрішнього виробництва з одночасною відповідною коригуванням доходів і витрат Державного бюджету, в тому числі – його загального фонду, а також додатків № 1 і № 3 до закону.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, напередодні весняно-польових робіт ситуація в сільському господарстві України є вкрай загрозливою.

Тривала посуха другої половини минулого року викликала істотний недосів головної продовольчої культури – озимої пшениці, а отримані восени сходи лише на половині площі були в задовільному стані. В результаті дії аномально низьких температур в кінці зими загибель озимих може скласти ще близько 2 млн. га, а загальна площа пересіву досягне 3-5 млн. га. За оцінками експертів, додаткові витрати аграрних господарст збільшаться на 7 млрд. гривень. Таких ресурсів у більшості товаровиробників немає.

Ситуація істотно ускладнюється тим, що постійно зростають ціни на паливно-мастильні матеріали, добрива, засоби захисту рослин, насіння, техніку. В цих умовах, а також під тиском світової фінансової кризи, істотно погіршені можливості кредитування галузі. У той же час значно скоротилися обсяги державної підтримки АПК. Так, у порівнянні з 2008 р. видатки загального фонду Державного бюджету на розвиток аграрної галузі в 2012 р. скоротилися з 6,4 млрд. гривень до 0,8 млрд. грн. або у 8 разів.

Також у пояснювальній записці зазначено, що основні витрати на розвиток галузі віднесені до Спеціального фонду Державного бюджету, невизначеність джерел формування якого ставить під загрозу фінансування головних програм державної підтримки вітчизняного сільськогосподарського виробництва.

Всі ці обставини і фактори є реальною загрозою продовольчої безпеки держави не тільки в поточному році, але і на найближче майбутнє.

Як раніше повідомлялося, Уряд України має намір здешевити мінеральні добрива та пально-мастильні матеріали для проведення посівної кампанії. МінАПіП ініціював здешевлення близько 700 тис. тонн добрив приблизно на 600-700 грн. за тонну.

Эксперт Агро