Аграрії зібрали 8 800 000 тонн соняшнику – абсолютний рекорд у новітній історії України. Однак навіть збільшившись в 2,5 рази з 1990 року урожай не встигає за збільшенням потужностей заводів, які вже можуть переробляти близько 11 млн тонн насіння.
Українські сільгоспвиробники за результатами збирання 99,9% посівних площ зібрали 8 790 000 тонн соняшнику. Це найвищий результат в історії України, який перевершує рекорд – 2010 року більш ніж 1 млн тонн (у минулому році було зібрано 7,7 млн ??тонн соняшника). Збільшення врожаю викликано як розширенням посівних площ під цією культурою (соняшник був посіяний на 4,1 млн га – 116% від прогнозу), так і збільшенням урожайності в порівнянні з минулим роком – 19,1 ц/га проти 16 ц/га в 2010 на ту ж дату.
Як раніше прогнозували в асоціації «Укролія» не весь зібраний обсяг буде перероблений в Україні. До 1 млн тонн може бути поставлено на експорт, незважаючи на дію експортного мита.
При цьому не дивлячись на рекордні обсяги врожаю соняшнику вони з року в рік не можуть наздогнати потужності з переробки українських олієекстракційних заводів, які також щорічно наростають. На сьогодні потужності по переробці складають близько 11 млн тонн проти 3 млн тонн 20 років тому.
І так напружена ситуація на ринку сировини змусила учасників ринку відстоювати збереження експортного мита на соняшник, яка мало не була принесена в жертву на переговорах з ЄС про створення зони вільної торгівлі.
Як раніше повідомляло «Дело», питання анулювання експортного мита на соняшник був одним з найбільш складних у переговорах про зону вільної торгівлі Україна – ЄС. Пропонувалися різні варіанти його врегулювання: за словами генерального директора асоціації «Укролія» Степана Капшука, спочатку сторони обговорювали компромісний варіант – поступове зменшення експортного мита, однак лише на обмежений обсяг соняшнику – 100 тис. тонн. «Європейська сторона зажадала 170 тис. тонн, ми пропонували 130 тис.», – говорить він.
В результаті сторони досягли компромісу – експортне мито на соняшник буде знижуватися в повній відповідності з побажаннями Європейського союзу. Проте паралельно України вводить альтернативні заходи, що обмежують експорт. “Експортне мито поступово знижується і заміщується додатковим збором, який компенсує різницю між новим митом і показником в 10%. 15 років буде застосовуватися податок (а не експортне мито), еквівалентний діючої експортної мито”, – повідомив в інтерв’ю виданню “Дзеркало тижня” уповноважений Кабінету Міністрів з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький.
За його словами, два положення будуть діяти, одночасно доповнюючи і корелюючи один з одним. Так, в перший рік після підписання мито складе 9%, а вищезгаданий додатковий збір – 1%, другого року мито становитиме 8%, а збір – 2%, і так протягом 15 років, таким чином, захисна міра фактично залишиться незмінною .

ДОВІДКА
Станом на 8 листопада соя зібрана на площі 1 087 000 га (97% від прогнозу), намолочено 2 205 000 тонн, урожайність складає 20,3 ц/га (у 2010 році – 16 ц/га).
У 2010 році сільськогосподарські підприємства зібрали 7,7 млн ??тонн насіння соняшнику, 1,5 млн тонн ріпаку, 1,7 млн ??тонн сої.

За матеріалами газети Дело