FAO. Індекс цін на продовольство ФАО знизився на три пункти або на 1,4% з березня по квітень 2012 року, але схоже, ціни стабілізувалися на досить високому рівні, і індекс цін склав 214 пунктів, заявила сьогодні ФАО.

Це перше зниження за три місяці безперервного зростання, і, хоча індекс істотно нижче своєї рекордної позначки в 235 пунктів в квітні 2011 р., він все ще набагато вище рівня до продовольчої кризи 2008 р. – тоді середній рівень був нижче 200 пунктів.

Індекс цін був опублікований в останньому «продовольчому прогнозі ФАО», аналізі світового ринку, який публікується двічі на рік. У доповіді говориться, що прогнози на другу половину поточного року і початок наступного свідчать, в цілому, про поліпшення пропозиції і посилення попиту. Отже, обсяг світового імпорту в 2012 р. може знизитися незначно до 1,24 трлн. дол США з рекордної позначки минулого року, коли він склав 1,29 трлн. дол США, йдеться в прогнозі.

Рекордне виробництво зернових

Прогноз по виробництву зернових склав 2371 млн. тонн в 2012 р., порівняно з 2344 млн. тонн в 2011 р.

Проте, очікується, що виробництво пшениці знизиться на 3,6% порівняно з аналогічним показником 2011 р. і в 2012 р. складе 675 млн. тонн. Згідно з прогнозами, найбільш різке зниження виробництва зерна відбудеться в Україні, за якою слідують Казахстан, Китай, Марокко і ЄС. Очікуваний спад виробництва зерна збіжиться з прогнозами щодо зниження загального споживання зернових у закупівельному сезоні 2012-2013 рр..

Зниження виробництва пшениці компенсується за рахунок підвищення виробництва кормового зерна, яке, за прогнозами, в 2012 р. складе 1207 млн. тонн, тоді як в 2011 р. цей показник досяг рекордних 1164 млн. тонн. Однак зростання виробництва, яке, як очікується, піде за різким збільшенням посівів в США, швидше за все, буде недостатнім для того, щоб послабити ціни на ринку, внаслідок дуже низького рівня запасів на момент відкриття і, отже, триваючого тиску на ціни.

Виробництво рису, згідно з прогнозами, виросте на 1,7% в 2012 р. до 488 млн. тонн, а слабшає попит на імпорт і повернення на ринок Індії в якості головного експортера надаватимуть на ціни тиск до зниження. Світове виробництво рису в цьому році, за прогнозами, буде перевищувати попит уже восьмий рік поспіль.

Виробництво рослинних масел не задовольняє попит

Після двох сезонів щодо рясних запасів, в 2011-2012 рр.. ситуація на ринку рослинних масел зміниться і стане знову напруженою. Світове виробництво насіння олійних культур не буде достатнім для задоволення попиту на рослинні олії. Світове виробництво бобів сої знизиться за оцінками майже на 10% – одне з найбільших падінь за рік, згідно з наявними записами. Інші олійні культури тільки частково зможуть компенсувати цей спад, і загальне виробництво олійних культур має знизитися до найнижчого рівня за останні три роки і на 4% в порівнянні з попереднім сезоном. Світові ціни на олійні культури та продукти з них, які різко піднялися з січня, ймовірно, залишаться твердими.

Світове виробництво цукру в сезоні 2011-2012 рр.., За останніми прогнозами, виросте майже на 8 млн. тонн або на 4,6% порівняно з 2010-2011рр. і складе майже 173 млн. тонн. Вже другий рік поспіль виробництво буде перевершувати споживання, і, очікується, що надлишок у розмірі 5,4 млн. тонн допоможе відновити відносно низький рівень запасів.

Зростання виробництва цукру пов’язаний зі значним розширенням посівних площ, обумовленим твердими світовими цінами на цукор і сприятливими погодними умовами. Спад виробництва в Бразилії, найбільшому в світі виробнику, за оцінками, буде компенсований за рахунок збільшення виробництва в інших основних країнах-виробниках, включаючи Таїланд і Індію.

Зростання виробництва очікується в секторі м’яса, молочних продуктів та риби

Завдяки зростанню виробництва курячого м’яса і свинини, світове виробництво м’яса за оцінками, зросте майже на 2% і складе 302 млн. тонн в 2012 р. Зростання в м’ясному секторі, головним чином, буде відбуватися в країнах, що розвиваються. Триваюча битва за ринки, за прогнозами, буде більш інтенсивної в 2012 р., оскільки збільшення виробництва в основних країнах-імпортерах буде гальмувати світову торговельну експансію в м’ясному секторі, що в сукупності з обмеженою пропозицією в розвинених країнах-експортерах відведе певну частку світового ринку в сторону країн, що розвиваються, особливо це стосується Бразилії та Індії.

Світове виробництво молока в 2012 р., за прогнозами, виросте на 2,7% і складе 750 млн. тонн. На Азію доведеться велика частина цього зростання, але збільшення обсягу виробництва очікується в більшості регіонів. Обсяг світової торгівлі молочною продукцією, згідно з оцінками, продовжить рости в 2012 р. Попит залишиться твердим, обсяг імпорту складе 52,7 млн. тонн молока. Азія продовжить залишатися основним ринком, за якою слідують Північна Африка, Близький Схід і Латинська Америка і країни Карибського басейну.

Стійкий попит на рибу і рибні продукти призведе до збільшення виробництва продукції аквакультури у всьому світі і продовжить чинити тиск на зростання цін, незважаючи на деяке падіння споживчого попиту на більш традиційних ринках в південній частині Європи. В цілому, виробництво за рік, згідно з оцінками, зросте на 2,1% і складе 157,3 млн. тонн, завдяки збільшенню виробництва аквакультури на 5,8%, що більш ніж компенсує невеликий спад в риболовецькій галузі, внаслідок обмеження лову дрібних глибоководних організмів в Тихому Океані.

У квітні Індекс продовольчих цін ФАО трохи знизився в порівнянні з березневим показником

»У квітні 2012 року середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО (ІПЦФ) склало 214 пунктів, зменшившись на 3 пункти (або 1,4%) порівняно з показником, зафіксованим у березні. Це зниження було викликано головним чином різким скороченням цін на цукор і молочні продукти, а також на зернові, яке з лишком компенсувала значне зростання цін на рослинні олії і невелике зростання цін на м’ясо. У першому кварталі 2012 року динаміка ІПЦФ була досить незначною, і незважаючи на те, що в квітні цей показник знизився, він як і раніше залишається вище рівня грудня 2011 року, який був найнижчим за ряд років.

»Середнє значення Індексу цін на зернові ФАО в квітні склало 224 пункти, що

на 4 пункти (майже 2%) нижче в порівнянні з березневим рівнем. Котирування цін на кукурудзу знизилися найбільш різко в порівнянні з іншими – на 2,5%, що відображає хороші прогнози на урожай. Ціни на пшеницю трохи знизилися трохи більш ніж на 1%, в той час як зниження цін на рис також було незначним. У порівнянні з квітнем минулого року, індекс був нижче на 16%.

»Середнє значення Індексу цін на рослинні олії / жири ФАО склало у квітні 251 пункт, збільшившись ще на 6 пунктів (або 2,2%) порівняно з березневим показником. Настало за різким зльотом цін на соєві боби, це збільшення головним чином відображає зростаючу заклопотаність щодо низького обсягу поставок соєвих бобів і виробленої з них продукції в цьому сезоні. Скорочення експортних поставок сої призвело до зростання глобального попиту на пальмове масло, виробництво якого, росте досить повільно, що веде до збільшення цін.

»Середнє значення Індексу цін на м’ясо ФАО склало у квітні 182 пункту, лише незначною мірою (на 1 пункт) збільшившись в порівнянні з показником попереднього місяця і досягнувши нового рекордного рівня. Це збільшення було викликано зростанням котирувань на всі види м’яса, за винятком баранини. Найбільш значним було зростання цін на свинину, а потім, в порядку убування, цін на яловичину та м’яса птиці. У середньому ціни на м’ясо протягом перших чотирьох місяців були на 3,5% вище в порівнянні з показниками відповідного періоду минулого року, причому найбільш значним було зростання цін на яловичину, обумовлений тривалим періодом обмежених поставок на експорт і високим рівнем імпортного попиту.

»Середнє значення Індексу цін на молочні продукти ФАО склало у квітні 186 пунктів, зменшившись з березня на 11 пунктів (6%), причому таке зниження цін спостерігається вже протягом трьох місяців поспіль. У квітні відбулося зниження цін на всі молочні продукти. Тенденція до зниження цін відображає відновлення обсягу поставок, особливо в країнах Океанії та Південної Америки.

»Середнє значення Індексу цін на цукор ФАО склало у квітні 324 пункту, що на 18 пунктів (5%) нижче в порівнянні з березневим показником і на 22 пункти (6%) нижче в порівнянні з рівнем квітня 2011 року. В цілому, зниження цін на цукор відбувалося на тлі очікувань надходження на ринок в травні нових поставок з Бразилії, яка є найбільшим в світі виробником цього товару. Повідомлялося також про високий рівень пропозиції цукру в Індії, країнах ЄС і Таїланді, що також сприяло підтримці цін на рівні нижче високих показників минулого сезону

Anyfoodanyfeed