Незважаючи на розширення посівних площ під соняшником в цьому році, Україна, в кращому випадку, може розраховувати на врожай на рівні торішнього, і таким чином про перевиробництво мова не йде. Природним модератором стала погода. Незважаючи на істотне розширення посівних площ, урожай соняшнику в Україні в 2012 році не буде рекордним, в кращому випадку залишившись на минулорічному рівні. Таку думку “Делу” висловив генеральний директор асоціації “Укрліяпром” Степан Капшук. За його словами, остаточна площа посівних площ під соняшником ще не відома, проте навіть якщо припустити, що вона складе прогнозовані 4 млн. га, погодні умови не дозволять зібрати рекордний урожай олійної. “Погодні катаклізми зумовили дефіцит вологи в грунті, в південних областях і на сході аграрії вже декларують навіть втрати посівів”, – говорить він.

За словами експерта, вже очевидно, що показник врожайності в цьому сезоні навряд чи буде вище середньостатистичного 17-18 ц / га: “У самому кращому випадку урожай буде на рівні торішнього – 8,670 млн. тонн, так що про перевиробництво мова не йде”.

При цьому він підкреслив, що Асоціація підтримує бажання уряду утримати посіви соняшника в країні в раціональних межах. “Але чому йдеться тільки про соняшник? – Задався він питанням. – Вірніше було б говорити, що в раціонально допустимих межах повинні залишатися всі технічні культури, а також кукурудза”.

На його думку, необхідність штучно обмежити посівні площі буде стимулювати аграріїв нарощувати ефективність виробництва і підвищувати врожайність. “При збільшенні середньої врожайності навіть до 20 ц / га скорочення площ не позначиться на величині врожаю”, – упевнений експерт.

За даними Мінагропроду, сільськогосподарські підприємства станом на 18 травня посіяли 4,0 млн. га соняшнику. Обсяг посівів соняшнику склав 97% від прогнозів. Як раніше повідомляло “Дело”, прем’єр Микола Азаров вимагає покінчити із засиллям технічних культур на полях.

 “ДЕЛО”