Про те, що Україна – країна з великими агропромисловими можливостями, сьогодні говорять багато. Колосальні врожаї, рекордні показники експорту зернових та олійних, лідерство на світовому ринку агровиробництва. Дійсно є чим пишатися! Особливо, якщо врахувати, що умови роботи в сегменті АПК України далекі від ідеальних. Однак, незважаючи на всі складнощі, учасники ринку і представники влади безперервно намагаються «збалансувати» свою діяльність з метою отримання позитивного результату. Наскільки це вдалося їм в минулому 2011/2012 МР і які перспективи очікують в наступному сезоні, посилаючись на виступи заступника директора департаменту економічного розвитку та аграрного ринку Міністерства аграрної політики і продовольства України Сергія Петренко в рамках одинадцятої міжнародної конференції «Зерновий форум-2012», ми поговоримо далі.

2011/12 МР – підсумки, 2012/13 МР – прогнози

Агропромисловий комплекс України по праву можна вважати одним з основних сегментів економіки країни. Тому не дивно, що першочерговим завданням, яке ставить наш уряд перед учасниками ринку, залишається збільшення валового виробництва сільгосппродукції. Враховуючи це, зібраний рекордний урожай зернових в 2011/2012 МР став ще одним приводом для розмов про подальше нарощування виробництва, а значить – поліпшення показників економіки. Однак, не будемо забігати наперед, розповідаючи про довгострокові плани нашого уряду. Для початку підіб’ємо підсумки 2011/2012 МР.

Виходячи з даних, представлених Сергієм Петренко, в минулому сезоні валовий збір зерна в Україні склав 56,7 млн. тонн, з яких 22,3 млн. тонн припало на пшеницю (12,4 млн. тонн – продовольче зерно). При цьому з урахуванням перехідних залишків зерновий обсяги її пропозиції в 2011/12 МР оцінювалися на рівні 23 млн. тонн, що давало операторам ринку всі підстави бути впевненими в забезпеченні продовольчої безпеки країни. Тим не менш, як не парадоксально, експортні мита на вивіз пшениці були зняті урядом лише в жовтні. Внаслідок цього, на думку операторів ринку, обсяги експорту зернових в 2011/12 МР могли бути вище. Так, за даними Мінагропроду (станом на 4.06.2012 р.), з початку МР з України було експортовано 20,3 млн. зернових та продуктів їх переробки. З них пшениці – 4,8 млн. тонн, ячменю – 2,4 млн. тонн, кукурудзи – 12,4 млн. тонн. Незважаючи на те, що експортні обмеження на українському ринку зернових в останні роки можна вважати традиційним явищем, до 2020 року уряд України ставить перед собою завдання зайняти 10% експорту на світовому ринку зерна. За попередніми прогнозами Мінагропроду, експорт зернових в 2012/13 МР очікуються в обсязі понад 25 млн. тонн, причому основну частку його складе кукурудза. Разом з тим, доречно буде зазначити, що, якщо на стан посівів кукурудзи багато аграріїв поки не скаржаться, то про зниження врожайності пшениці і ячменю повідомляє більшість сільгоспвиробників. Зважаючи на це передбачити, яким буде експорт даних зернових в наступному сезоні, складно. А тому судити, наскільки реальні прогнозовані урядом 25 млн. тонн експорту зерна, на думку операторів ринку, рано. До того ж, згадуючи практику минулих років, важелі регулювання експорту в України працюють беззаперечно. Хоча, за заявами представника міністерства, про рішення подібного роду оператори ринку будуть попереджені за два місяці до його прийняття. На даному етапі уряд не бачить істотних передумов для введення експортних обмежень на вивіз пшениці з країни.

Якщо говорити про ціни на зерновому ринку в 2012/13 МР, незважаючи на те, що урожай ряду культур в зазначеному сезоні очікується на порядок нижче, на думку представників влади, перехідні залишки зерна 2011/12 МР (12 млн. тонн) допоможуть уникнути істотних коливань цін. Однак не варто забувати, що вплив на цінову політику в Україні, як і раніше, будуть чинити світові тенденції. За даними, представленими Мінагропродом, в наступному сезоні очікується зниження виробництва пшениці в світі на 17,1 млн. тонн – до 677,6 млн. тонн. Разом з тим, прогнозується збільшення виробництва кукурудзи до 945,8 млн. тонн, що на 75 млн. тонн більше, ніж в 2011/12 МР. Тим не менш, український уряд має намір контролювати, щоб ціни на внутрішньому ринку країни в першу чергу формувалися, виходячи з рентабельності внутрішнього виробництва.

 «Зернова Україна-2017»: фарс чи реальність

Представники влади все частіше акцентують увагу на тому, що мають намір підтримувати вітчизняного сільгоспвиробника, сприяти розвитку зернової галузі і всього АПК в цілому. У зв’язку з цим, за словами Сергія Петренко, і була прийнята програма «Зернова Україна-2017». Особливу увагу в ній уряд має намір приділити розвитку інфраструктури і технічної бази країни. Однак бурю обговорень серед учасників ринку викликав не сам план розвитку сільського господарства, а заяви про нарощування виробництва зернових. Так, Мінагропрод до 2017 р. планує збільшити обсяги виробництва зерна до 80 млн. тонн на рік, відзначаючи, що необхідний потенціал і основні ресурси для цього у нас є. До того ж враховуючи, що наукові розробки не стоять на місці і все частіше сільгоспвиробники використовують нові технології, заявлена ​​цифра, на думку влади, цілком реальна. Тим не менш, на даному етапі багато операторів ринку неоднозначно ставляться до подібних заяв. На думку президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, говорити про нарощування виробництва і реалізації аграрного потенціалу України можна. Проте лише в тому випадку, коли сільське господарство країни буде отримувати необхідні інвестиції. Так, за його словами, мінімум, який необхідний АПК України, становить $ 60 млрд, з яких $ 20-25 млрд. необхідно інвестувати саме в рослинництво. Разом з тим, необхідно також враховувати й інші проблеми, які стримують динаміку розвитку АПК країни та його конкурентоспроможність. Особливо йдеться про політичний вплив та інфраструктурних ризиків. При цьому, на думку президента Української зернової асоціації Володимира Клименка, якщо в країні і далі будуть застосовуватися настільки необдумані обмеження та оподаткування експорту сільгосппродукції, очікувати поліпшення стану АПК найближчим часом не варто.

Вже зараз стає очевидним, що 2012/13 МР для українського ринку зернових вдасться непростим. З одного боку, подальша діяльність сегмента буде залежати від результатів прибраного врожаю. З іншого – не останню роль у формуванні його роботи зіграє і політичний аспект. І вже в недалекому майбутньому ми дізнаємося, за яким сценарієм спрацюють український сільгоспвиробник і покупець і які «сюрпризи» піднесе учасникам ринку новий сезон.

ІА “АПК-Інформ”