Цього року травень був незвичайно сухим і спекотним. У деяких районах півдня дощів не було більше півтора місяців. Якщо взяти до уваги тридцятиградусну спеку, умови для розвитку посівів у першій половині травня можна сміливо назвати екстремальними.

У всіх регіонах вміст вологи в грунті в травні істотно знизився. Проте в західних і північних областях, завдяки минулим дощам, волога залишалася достатньою. А в південному і східному регіонах відсутність дощів викликало сухі явища, пересихання верхніх шарів грунту, тріщини на поверхні.

Подібна складна ситуація з запасами вологи в грунті склалася на багатьох полях Криму, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській областей. Через грунтової та повітряної посухи стан посівів озимих почав погіршуватися. Спостерігається передчасне пожовтіння та відмирання листя, загибель слабких рослин, формується малий колос.

Фермери відзначають, що при відсутності дощів протягом наступних 5 днів втрати урожаю, наприклад, в Херсонській області можуть бути значними.

Ситуація з вологою на півдні України аналогічна тій, що складалася в 2007 році. Тоді Україна втратила значну частину врожаю зерна, причому найбільш постраждав ячмінь, врожай якого знизився до 6,2 млн. тонн з 11,3 млн. тонн у 2006 році. Загальний урожай зерна в 2007 році знизився на 18% в порівнянні з 2006 роком і склав 28,3 млн. тонн.

Що стосується ріпаку, то в 2007 році через посуху врожайність ріпаку знизилася майже на 28% до 1,16 т / га, а урожай ріпаку склав всього 1,1 млн. т при потенціалі як мінімум 1,5-1,6 млн. т.

Незважаючи на схожість з 2007 роком, в 2012 році за оцінками УкрАгроКонсалт, урожайність ріпаку знизиться всього на 2,5% і складе 1,66 т / га проти 1,16 т / га в 2007 і 1,7 т / га в 2011.

Проте урожай ріпаку в Україні в 2012 році все-таки буде менше, ніж в 2007 році. За прогнозами УкрАгроКонсалт, урожай ріпаку складе всього 960 тис. т, проти 1100 тис. т. в 2007 і 1420 тис. т в 2011 році. Причинами зниження врожаю ріпаку в 2012 році стало зниження посівних площ, а значні втрати озимого ріпаку під час зимівлі.

Порятунком для врожаю може стати дощ, який прогнозується на всій території України вже з 16 травня. Згідно очікуванням метеорологів, у найближчі 10 днів в Україні пройдуть зливи і грози. Завдяки цим опадів втрати врожаю зерна будуть суттєво меншими, ніж в 2007 році, коли південь країни не отримав вологи аж до кінця літа.

Оскільки травень є ключовим місяцем для оцінки врожаю, остаточно оцінити величину втрат від травневої засухи можна буде тільки на початку червня. Проте вже зараз можна говорити про те, що південь і схід втратили частину потенціалу врожайності зерна і так зіпсованої січневими і лютневими морозами.

УкрАгроКонсалт