Спостерігається зростання  українського експортного ринку соєвих бобів на базисі поставки FOB / СРТ. Цьому передувало ряд  факторів. Так, останній звіт USDA щодо розподілу посівних площ під сою в США на 2012/13 МР, а також інформація про обсяг запасів олійної на американському ринку підігріли ціни в сегменті. Підрахунки експертів  площі посіву сої залишились на рівні 29,93 проти скромних сподівань операторів 30,35 млн. га. За даними американського Мінсільгоспу щодо запасів сої в США станом на 1 березня також виявилися нижчими за очікування операторів – показник склав 4,17 млн. тонн, що істотно відстає від результату, отриманого в попередньому сезоні (7,48 млн. тонн). Крім того, посушливі погодні умови в Південній Америці продовжують надавати довгострокову підтримку котируванням сої в Чикаго.

У той же час на українському експортному ринку враховуючи підвищувальну цінову тенденцію, яка домінувала протягом тижня, активність торгово-закупівельної діяльності залишається невисокою. Українські торгові компанії не форсують продажу в очікуванні подальшого зміцнення цін. У свою чергу, компанії-імпортери підвищують ціни і озвучують їх у межах $ 480-490 за тонну СРТ і до $ 505 за тонну FOB (поставка в травні-червні).

Нагадаємо, що тижнем раніше компанії-імпортери озвучували ціни пропозиції із закупівлі соєвих бобів, як правило, на рівнях $ 475 за тонну СРТ і до $ 495 за тонну FOB.

Сформована ситуація зайвий раз підкреслює величезну залежність українського ринку сої від світового ринку. І в даному випадку зростання цін на сою тільки на руку українським трейдерам, адже до кінця сезону запаси олійної в країні  дозволяють експортувати значний обсяг продукції .

Так, згідно з оцінками аналітиків ІА «АПК-Інформ», станом на 1 березня запаси соєвих бобів в Україну становлять близько 1,2 млн. тонн проти 0,76 млн. тонн  аналогічної дати минулого року, що пояснюється стримуваннями  власників реалізації продукції.

З урахуванням того, що, за нашими поточними  прогнозами, до кінця сезону (за березень-серпень) може бути перероблено понад 180 тис. тонн сої, потенціал експорту української сої на другу половину сезону становить близько 750 тис. тонн. Нагадаємо, що за вересень-лютий 2011/12 МР Україна вже поставила на зовнішні ринки майже 700 тис. тонн сої проти 617 тис. тонн за аналогічний період минулого сезону.

Враховуючи дисбаланс попиту і пропозиції на світовому ринку олійних, в т.ч. і сої, на думку аналітиків ІА «АПК-Інформ», високі ціни будуть спостерігатися  щонайменше до завершення посівної кампанії 2012  в країнах виробників де  перспективи майбутнього врожаю стануть більш ясними.

АПК-інформ