За першу половину маркетингового року Росія експортувала велику частину запланованого експорту зерна, Україна – 40% від плану. Найгірші справи йдуть у Казахстану – інфраструктура країни не розрахована на рекордні зернові потоки.

За підсумками першої половини маркетингового року (липень-грудень 2011 року) країни – основні постачальники зерна з Причорноморського регіону в сумі експортували понад 30 млн. тонн зерна.

Велику частину цього обсягу генерував експорт зерна з Росії – країна поставила на зовнішні ринки близько 18 млн. тонн. У другій половині сезону (січень-червень 2012) експерти прогнозують зниження темпів експорту зерна з Росії – в першу чергу через необхідність транспортувати зерна з континентальної частини країни, пише Delo.ua. Тим не менш, за показником здійснений експортного плану, Росія найбільш успішна, в той час як і Україна, і Казахстану велика частина роботи з експорту зерна ще належить в найближчі шість місяців.

Сезон 2011/2012 для українського зернового ринку буде нетиповим, оскільки традиційно Україна експортувала велику частину зерна до нового року. Однак, за липень-грудень 2011-го з країни було вивезено близько 9 млн. тонн зерна. Це значно більше показників липня-грудня 2010 року (6,9 млн. т), однак нижче необхідного показника. Темпи експорту були уповільненими зокрема через дії експортних мит. Таким чином, до 1 липня 2012 року план з експорту зерна, навіть з урахуванням його істотного зниження через проблем з озимими, становить не менше 13 млн. тонн зернових, тобто більш ніж 2 млн. тонн зерна на місяць.

Проте найбільш складна ситуація склалася в Казахстані. Країна, яка зібрала в цьому році рекордний урожай зернових – понад 26 млн. тонн – зіткнулася з закупівлею на ринку та неможливістю його розвантажити. В даний час транспортна інфраструктура країни, в першу чергу, залізниця, не справляється з переміщенням необхідних обсягів зерна. При цьому в найближчі місяці, країні необхідно вивезти дві третини з 10 млн. тонн зернових, що плануються до експорту.

 

 Країна

 Урожай зерна в 2011 році, млн.. тонн

 Вивезено зерна в першій половині сезону (липень-січень), млн. тонн

 План експорту за січень-червень 2012 року, млн. тонн

 Перспективи експорту за сезон

 УКРАЇНА

 56,4 *

 9,2

 13-14

27 млн. ​​тонн, після перегляду перспектив у зв’язку із загибеллю озимих – 23-24 млн. тонн

 РОСІЯ

 92

 18

 7-8

30 млн. тонн, з урахуванням пропускної здатності інфраструктури експерти оцінюють реальний показник експорту в 25 млн. тонн

 КАЗАХСТАН

 26 *

 3,5

 6,5

 10 млн. тонн

*  історичний рекорд

Як раніше повідомляло ІА “Казах-Зерно”, на думку експертів, Росія, Україна і Казахстан відвоювали до теперішнього часу частку на світовому ринку пшениці в 27%, на початку нульових років вона становила 13%. Цю частку вони наростили за рахунок п’ятірки традиційних експортерів (Аргентина, Австралія, Канада, США і ЄС), частка яких впала за цей період з 76% до 64%. На світовому ринку фуражного ячменю частка Росії, Україні і Казахстану в поточному сезоні зросла до більш ніж 40%, з 17% на початку нульових років. Зазначимо, що цього року РФ, Казахстан і Україну разом зібрали близько 185 млн. тонн зерна, проти 113 млн. тонн 2010 році.

Казах-Зерно