Надлишок цукру може призвести до скорочення посівів

Надлишок цукру на внутрішньому ринку може призвести до скорочення на 18% посівів цукрового буряка, прогнозують в асоціації “Укрцукор”. Дрібні і середні сільгоспвиробники можуть піти з бізнесу, не витримавши обвалу цін на цукор, що знизилися за останні півроку більш ніж на третину. Такі ринкові умови на руку вертикально інтегрованим холдингам, які можуть зайняти місце низькорентабельних компаній, вважають експерти.

Посіви цукрового буряка в Україні в 2012 році через надлишок цукру на внутрішньому ринку можуть скоротитися на 8-17%, до 450-500 тис. га, заявив журналістам в минулу п’ятницю голова асоціації “Укрцукор” Микола Ярчук. “Цукрові заводи виробили 2,3 млн. т. бурякового цукру з урожаю минулого року, це перевищує ємність внутрішнього ринку на 22%”, – підсумував пан Ярчук. За його словами, якщо в країну завезуть ще 260 тис. т. цукру-сирцю за квотою СОТ, то кінцевий продукт буде знецінено і невигідний для виробництва.

Скорочення посівів цукрових буряків сільгоспвиробниками, за словами гендиректора найбільшого виробника цукру в країні агрохолдингу  “Астарта” Віктора Іванчика, може статися внаслідок того, що за останні півроку ціни на цукор знизилися на 34-38%, до 5,5-6 тис. грн. за тонну. “Через обвал цін багато українських заводи працювали на межі рентабельності, деякі зазнали збитків. На сьогоднішній день середня собівартість виробництва в галузі складає 5,5 тис. грн. за тонну цукру”, – говорить генеральний директор асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Володимир Лапа.

Третина сільгоспвиробників, які займаються тільки вирощуванням цукрових буряків, змушені будуть переорієнтуватися на більш рентабельні культури, наприклад, ріпак, сою або кукурудзу, вважає пан Лапа. На його думку, вертикально-інтегровані холдинги можуть цим скористатися і зміцнити свої позиції на ринку, оскільки їхня собівартість виробництва цукру на 5-10% нижче середнього показника в галузі. У найбільших вертикально-інтегрованих холдингах з виробництва цукру не збираються скорочувати посіви буряків. “Ми будемо сіяти в залежності від того, як цього вимагатиме сівозміни”, – зазначив Віктор Іванчик.

Враховуючи урожай 2011 року, в Україні сформовані великі запаси цукру, тому скорочення посівів у поточному році не буде критичним для ринку, вважає директор консалтингового агентства ААА Сергій Наливка. За його оцінками, надлишки продукту в країні складають близько 800 тис. т. Тому з урахуванням зниження посіву буряків, ціни на цукор можуть зрости не більше ніж на 10%, вважає Володимир Лапа.

Щоб врівноважити ринок, наприкінці минулого року “Укрцукор” звернувся до Кабміну з проханням провести переговори з членами СОТ про відмову від пільгового імпорту цукру-сирцю в цьому маркетинговому році (почався 1 вересня). Уряд у свою чергу пропонує переорієнтувати надлишко цукру, на виробництво біоетанолу. Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк заявляв раніше – щоб отримати урожай буряків у 60 млн. т., посіви цукрових буряків потрібно збільшувати до 1 млн. га. “Із зібраного врожаю 40 млн. т ми повинні направити на виготовлення 4 млн. т. біопалива”, – зазначав міністр.

Комерсанть Украина