Світові ціни на нафту на цьому тижні вперше за останні 2,5 року оновили позначку 110 дол./бар. Однак не минуло й кількох днів, як вартість бареля північноморської суміші Brent впритул підібралася до позначки 120 дол., і, на думку експертів, це далеко не останній максимум, передає РБК daily.

В даний час квітневі ф’ючерси нафти Brent на Лондонській біржі торгуються на позначці 117,4 дол, на 5,53% вище за рівень попереднього закриття. Максимальні угоди з цієї нафти здійснюються вже на позначці 119,79 дол. Усього ж за цей тиждень чорне золото подорожчало майже на 15%.

Передумов для подальшого зростання світових цін на нафту більш ніж достатньо. Одна з основних – скорочення обсягів нафтовидобутку в Лівії, яка є найбільшим виробником нафти в Північній Африці. За даними ОПЕК, які наводить арабський телеканал «Аль-Джазіра», видобуток нафти в Лівії скоротився з 1,6 млн до 1,1 млн барелів на добу після страйку робітників на одному з найбільших родовищ Нафура в центральній частині країни.

Ще одна причина для нафтового ралі – ризик поширення заворушень на Саудівську Аравію, що володіє величезними запасами цієї сировини.

Поки ж у зв’язку з ескалацією напруженості в Лівії іноземні нафтові компанії, які здійснювали у країні розробку нафтових родовищ, почали евакуювати свій персонал. До теперішнього часу істотно знизили нафтовидобуток французькі Total і Repsol, італійська ENI, німецька Wintershall. У результаті, за оцінками експертів, видобуток нафти в Лівії вже скоротилася приблизно на 20%, і цю втрату навряд чи зможуть компенсувати Саудівська Аравія та інші країни ОПЕК.

Нагадаємо, 22 лютого ц.р. на тлі побоювань щодо перебоїв у поставках сировини з охопленої народними хвилюваннями Лівії барель нафти марки Brent подорожчав до 105,74 дол./бар. При цьому максимальна ціна операції в ході торгів напередодні досягла найвищого показника з 4 вересня 2008 р. – 108,7 дол./бар.

Тоді, коментуючи ситуацію, експерт ІК «Велес Капітал» Василь Танурков сказав, що ціна в 147 дол./бар. можлива, якщо в Саудівській Аравії почнуться якісь серйозні проблеми. «Світова економіка, по суті, ще не відновилася, тому 140 дол./бар. – це абсолютно апокаліптичний варіант. Якщо буде ціна нафти у 140 дол., це буде сигналом того, що починається нова рецесія. Я боюся, що навіть 120 дол. може викликати нову рецесію», – попередив експерт.

У свою чергу, аналітик Barclays Capital Іньсі Юй зазначив, що ринок сильно нервує через новини про повстання в Лівії, і це підігріває ціни. «Вибух може статися вже через кілька днів, і створюється відчуття, що ситуація не вирішиться найближчим часом. Якщо Лівія повністю припинить постачання нафти на світовий ринок, Саудівська Аравія зможе компенсувати це скорочення. Однак у разі поширення заворушень на інші держави Близького Сходу, навіть поставок королівства може виявитися недостатньо», – зазначив він.