На рейді близько іранських портів знаходяться близько 10 великих суден з приблизно 420 тис. тонн українського і російського зерна, які не можуть розвантажитися через проблеми з платежами з іранської сторони. Про це повідомляє Reuters з посиланням на європейських зернових трейдерів.

“Питання не має нічого спільного з урядом України. Трейдери не можуть розвантажити іранські судна, тому що банки відмовляються перераховувати гроші для іранських компаній у зв’язку з ембарго”, – повідомив один з зернотрейдерів.

За словами трейдерів, це є ще одні з санкцій, накладених на Іран з метою примусити Тегеран відмовитися від своєї ядерної програми.

Джерела в транспортних компаніях повідомили Reuters, що комерційні компанії неохоче беруться за транспортування вантажів, які направляються в порти Ірану.

“Торгівля з Іраном зараз ускладнена, у тому числі і продтоварами, оскільки вплив санкцій посилюється з кожним днем. Україна є провідним постачальником зерна до Ірану. Тепер, схоже, іранські закупівельники зможуть купити це зерно в портах України, які відкриті для їхніх суден. Однак вони зіткнуться з додатковими труднощами і витратами в організації перевезень “, – повідомив агентству зерновий трейдер з Європи.

Відзначимо, за даними “Украгроконсалт”, Україна експортувала близько 445 тис. тонн зерна в Іран в першій половині 2011-2012 маркетингового року. У тому числі, 92 тис. тонн фуражного ячменю і 357 тис. тонн кукурудзи.

Вчора повідомлялося, що загальний експорт зерна з початку поточного маркетингового року перевищив 11,6 млн. т, що становить 45% річного українського експортного “плану” за 7 місяців МР.

Нагадаємо, 23 січня Рада Євросоюзу на рівні міністрів закордонних справ затвердили введення нафтового ембарго відносно Ірану з 1 липня 2012 р. Постачання нафти з Ірану будуть заборонені у відповідь на відмову Тегерана припинити “чутливі” ядерні розробки. Крім того, будуть значно обмежені фінансові операції європейських банків з ЦБ Ірану і комерційними банками країни. У відповідь Іран пригрозив припинити експорт своєї нафти до країн ЄС вже найближчим часом.

Крім того, щодо Ірану діють односторонні санкції США, Великобританії і Канади, спрямовані проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки.

Причиною нових санкцій стала доповідь МАГАТЕ, в якому говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може вестися і до цього дня.

РБК – Україна