Поточний сезон для української кукурудзи задався сприятливий. І виробництво рекордну – понад 22 млн. т і експорт – активний

Врожай. Нагадаємо, в 2011р. Україна зібрала історично рекордний урожай кукурудзи, а саме 22,838 млн. т – за уточненими даними Держстату. Аналітики Grain Ukraine поки не змінювали свою оцінку – 22,5 млн. т. Відзначимо, що цей рівень вдвічі перевищив попередній рекорд 2010р. і був досягнутий в основному за рахунок збільшення врожайності – до 6,4 т/га.

Між тим, щоб ефективно конкурувати на світовому ринку, необхідно надалі підвищувати продуктивність культури, адже наші прямі конкуренти США і Аргентина мають більш високу врожайність. В останні п’ять сезонів врожайність кукурудзи в Аргентині коливається в діапазоні 6,1-8,5 т / га, а в США – 9,2-10,3 т / га.

Що стосується врожаю 2012р., то плановане розширення площ сівби має дозволити зібрати хоча б такий як і в 2011 р. обсяг кукурудзи, в той же час окремі фахівці прогнозують збільшення до 25 млн. т. В будь-якому випадку потрібно враховувати, що багато країн-експортери також мають намір наростити виробництво, зокрема США і Аргентина. Також фахівці Міжнародної ради по зерну в своєму початковому прогнозі очікують 2 -% зростання глобального виробництва кукурудзи в 2012/13. Таким чином, можна очікувати тиску на ціни, в тому числі і в Україну, хоча рівень світових кінцевих запасів залишиться, як і в поточному сезоні, на відносно невисокому рівні.

Експорт

Згідно з оцінкою Grain Ukraine, за першу половину сезону 2011/12, який почався у вересні 2011р., З Україною відвантажено близько 7,2 млн. т кукурудзи. І якщо темп відвантажень не спаде, то за весь сезон відвантаження можуть перевищити 14 млн. т, що виведе Україну на другу позицію.

Слід сказати, що найближчий конкурент, Аргентина, яка традиційно займає друге місце, схожа з Україною обсягами внутрішнього споживання кукурудзи, тому потенціал експорту в цих країнах повністю залежить від рівня виробництва і цін.

Відповідно до оцінкою Grain Ukraine, експортом кукурудзи в поточному сезоні займається близько пари сотень компаній, а понад половину вивезено всього десятьма.

Географія

Слід зазначити, що в поточному сезоні Україна істотно наростила поставки кукурудзи в країни Південної Азії, лідируючий з імпорту регіон. Зокрема в Японії, за даними трейдерів, законтрактовано для експорту 0,8-1 млн. т. Таким чином, український товар трохи потіснив навіть традиційного постачальника, США, який має істотну перевагу перед Україною при доставці в цей регіон – вартість фрахту з Портленда приблизно вдвічі менше, ніж з Одеси. Між тим, доставка з Україною трохи дешевше, ніж з Аргентини і Бразилії, тому зрозумілий зростання інтересу до українських поставок з боку країн Південної Азії, і Японії зокрема.

Слід зазначити, що Україна має достатньо конкурентних переваг для просування кукурудзи на зовнішні ринки – це близькість основних імпортерів – Країни Північної Африки і Близького Сходу, ці два регіони разом імпортують близько 22 млн. т кукурудзи на рік.

Єдиний конкурент, що знаходиться у вигіднішій позиції – США, який має перевагу при доставці в Південну і Південно-Східну Азію, а також Мексику, а це близько 45 млн. т щорічно. Але навіть на цих традиційних для США ринках буває так, що вигідніше стає купити товар з Україною, або, наприклад, з ПАР.
Так недавно Мексика закупила велику партію кукурудзи з ПАР, оскільки вона виявилася дешевшою, ніж з традиційних постачальників – США і Аргентини, і проявляла інтерес до чорноморського товару.

Між тим, в свою чергу, цікавим в поточному сезоні стало зростання експорту відвантажень української кукурудзи в ПАР. Адже Південна Африка змушена тепер вдаватися до імпорту, щоб виконати свої великі експортні зобов’язання та уникнути дефіциту. Так, за даними Grain Ukraine, Україна поставила в ПАР 108,3 тис. т кукурудзи всього за два місяці (січень-лютий).

Graine Ukraine