Аналіз жнив в Україні дозволив збільшити прогноз виробництва зерна і олійних в сезоні 2014 року. Сприятлива погода весною дала свій результат – урожайність колосових в поточному сезоні поки що рекордна. Так, середня офіційна врожайність озимої пшениці в середньому по Україні складає 37,6 ц/га, а в Лісостепу – 47 ц/га. Навіть врожайність ярої пшениці, яка не дуже розповсюджена в Україні, цього року склала в середньому 28,8 ц/га, а в Лісостепу 38,5 ц/га. З одного боку рекордний врожай начебто може тиснути на ціни, але з іншого боку Україна має достатній резерв хліба і кормів, що особливо цінне в умовах війни.

Середня врожайність ячменю теж рекордна. В середньому по Україні озимий і ярий ячмінь показали 31,3 ц/га і 27,8 ц/га відповідно. В зоні Лісостепу врожайність цієї культури складає 42 ц/га для озимого і 36,3 ц/га для ярого.

Врожайність ріпаку теж висока, але південні області «скромно» не стали показувати реальні данні. Так, Одеська область декларує врожайність озимого ріпаку майже на рівні минулого року, хоча аграрії і трейдери відмічають рекордний вал. Навіть з урахуванням «скромності» місцевих аграріїв середня по Україні врожайність ріпаку на рівні 24 ц/га (Лісостеп – 29,4 ц/га, Полісся – 26,9 ц/га) достатньо вражаюча.

Врожайність кукурудзи ми поки не переглядали, але може статися, що вона буде більшою за минулорічну. Бойові дії на Сході України вже враховані в нашому прогнозі за серпень 2014 року. Загальні втрати зерна (пшениця і ячмінь) в господарствах Луганської і Донецької областях можуть скласти 650 – 750 тисяч тонн.

Таким чином, ми збільшили прогноз виробництва усіх зернових в поточному сезоні на 4% або на 2,4 млн. тонн. Загальний очікуваний врожай зерна в 2014 році може скласти 63,7 млн. тонн (розшифровка по культурах – тут). Це дозволить Україні експортувати близько 33,7 – 34,0 млн. тонн зерна навіть з урахуванням збільшення виробництва м’яса і молока. Очікуваний експорт по групам зерна – в балансах.

Загальний врожай олійних в Україні в 2014 році ми очікуємо в обсязі 16,5 – 16,6 млн. тонн (розшифровка по культурах – тут). А прогноз сумарного врожаю зернових і олійних в результаті збільшено на 3%, або на 2,457 млн. тонн до 80,3 млн. тонн.

ААА