За оцінками аналітиків проекту «АгроЕфективність», у 2011 році прибутковість виробників зерна знизиться удівічі порівняно з минулим роком: якщо у минулому році прибутковість озимої пшениці становила 19%, то у 2011 році очікується лише 9%. Незважаючи на ріст урожайності, українські виробники зараз отримують  лише 120 грн. прибутку на тонні пшениці, коли рік тому було майже вдвічі більше 220 грн./т.

Причиною такого зниження аналітики «АгроЕфективності» називають зростання витрат на виробництво зерна. Зокрема, витрати на міндобрива та паливно-мастильні матеріали зросли на 50%, витрати на насіння – на 60%, витрати на заробітну плату – на  32%, витрати на оренду землі – на 20% (порівняно з минулим роком).

Але це не «найголовніше джерело зниження ефективності» говорить координатор проекту «АгроЕфективність» Роман Сластьон: «Зростання витрат на гектар сумарно підвищило собівартість пшениці на 200 грн./т, тоді як держава забирає у аграріїв ще 250-300 грн./т від ціни реалізації у  вигляді експортних мит та  навіть не враховуючи невідшкодування ПДВ при експорті».

Така ситуація значно знижує ефективність українського виробника порівняно з фермерами інших країн: за очікуваннями проекту   agri benchmark, фермери Франції у 2011 році отримають 300 євро прибутку на га пшениці, тоді як український сільгоспвиробник отримає лише 42 євро/га прибутку.

УКАБ