Цієї весни фаворитами аграріїв будуть соняшник, кукурудза і соя – саме ними будуть пересівати загиблі озимі. Щоб перекрити витрати на “подвійний посів”, аграріям потрібно домогтися збільшення мінімальної врожайності на 7-8 ц / га.

Ключовий вплив на структуру клина цієї весни буде надавати необхідність пересіяти до 4 млн. га загиблих посівів зернових і ріпаку. Несприятливі погодні умови восені та зима призвели до того, що до пересіванню планується близько 40% озимих, в той час як торік цей показник оцінювався в 7-9%. Це зумовило дилему: з одного боку, неясний дефіцит продовольчого зерна, а з іншого – аграріям доцільно вирощувати високорентабельні технічні культури, щоб виправдати витрати на повторний посів.

Для формування оптимальної структури пересіву Мінагропрод залучив Академію аграрних наук, яка спільно з управліннями АПК обладміністрацій сформувала рекомендації по структурі посівних площ, заснованих на аналітичних даних, а також прогнозах погоди на весну. “В основному пересівати ми будемо кукурудзою, тірікале і ячменем. Ми впевнені, що валова продукція в сегменті збережеться”, – сказав міністр агрополітики Микола Присяжнюк. Проте вже очевидно, що найбільші площі будуть зайняті кукурудзою, а також – всупереч рекомендаціям чиновників – соняшником.

Цариця полів

Згідно з рекомендаціями Мінагропроду, доведеним до аграріїв через управління АПК обладміністрацій, чиновники активно агітують пересівати загиблі озимі кукурудзою. З метою її популяризації Мінагропрод навіть ініціював пільгове ввезення насіння кукурудзи, і хоча цей проект не був реалізований, він показав, на яку саме культуру роблять ставку в аграрному міністерстві.

Передбачається, що в цьому році посівні площі під кукурудзою можуть бути розширені до рекордних і складуть 4,5-5,0 млн. га проти 3,9 млн. га в минулому році. Однак реалізації цих планів можуть завадити особливості технологічного циклу і висока собівартість вирощування кукурудзи. “Кукурудза – це високотехнологічна культура, і її можуть дозволити собі не всі компанії, а тільки ті, хто в змозі забезпечити дотримання технологій, внесення достатньої кількості добрив. За залишковим принципом з цією культурою не працюють”, – говорить Валерій Хаджіматов, глава Насінневої асоціації України.

Крім дорогої сівби, кукурудза вимагає і високих витрат на доопрацювання, а також примхлива у зберіганні. “Кукурудза – дуже складна культура, яка вимагає дотримання технологій сушки, зберігання. На жаль, в країні недостатньо сучасних елеваторів, які можуть забезпечити належну її доопрацювання”, – зазначив генеральний директор ТОВ СП “Нібулон” Олексій Вадатурський.

Враховуючи ці складності, а також дефіцит коштів, багато аграріїв можуть не ризикнути займатися виробництвом кукурудзи, і фінальні показники сівби будуть нижче прогнозованих – близько 4 млн. га.

Все, крім пшениці

Цікаво, що обидві опинилися в дефіциті через масову загибель озимих культури – пшениця і ріпак – не будуть навесні компенсуватися посівом ярих аналогів. В Україні немає практики їх виробництва, і хоча постачальники насіння запевняють, що господарства виходять на високі показники врожайності ярої пшениці та ріпаку, цей результат вимагає в рази більших витрат, ніж виробництво озимих сортів, що пояснює низьку їх популярність у сільгоспвиробників. Цей рік не стане винятком – посіви ярої пшениці можуть розширитися не більше, ніж на 0,1 млн. га – до 0,4 млн. га.

В Мінагропроді прогнозують, що також будуть розширені площі під яровим ячменем мінімум на 0,4 млн. га, до 3,0 -3,2млн. га, горохом – на 50-60 тис. га – до 350 тис. га, просом – на 70 тис. га, до 200 тис. га, гречихи – на 10-20 тис. га, до 310 тис. га.

Істотно можуть розширитися площі під соєю, на 0,3 млн. га – до 2,4 млн. га. А ось соняшнику, якого і так критично багато в багатьох областях, чиновники очікують побачити на полях не більше, ніж у минулому році – 4,5 млн. га. Правда, враховуючи високу рентабельність цієї культури, аграрії можуть все ж вийти за межі рекомендованого максимуму, і до кінця весни можна буде констатувати посіви соняшника на рівні близько 5,5 млн. га.

Остаточно визначатися з культурами до посіву аграрії будуть, орієнтуючись на погодні умови весни. “Все буде залежати від умов на весні – якщо погода дозволить, то аграрії можуть пересівати озимі ранніми яровими. Але я все-таки думаю, що в більшості випадків будуть пересівати пізніми культурами, в першу чергу кукурудзою”, – говорить Валерій Хаджіматов.

Учасники ринку також підтверджують, що погода не стимулює розширювати площі під ранніми ярими. “Враховуючи погодні умови весняного періоду 2012 року, я вважаю, що істотне збільшення площ під ранні ярі зернові та зернобобові культури – ризиковано, тому особливих змін структури посівів ярового клину ми не плануємо”, – говорить Михайло Павликів, заступник генерального директора з виробництва холдингу HarvEast . Холдинг HarvEast планує посіяти близько 17 тис. га ярових зернових і зернобобових, до 30 тис. га кормових культур та 40 тис. га просапних культур. Під озимі в цілому по холдингу засіяно 93 тис. га. “Враховуючи непрості погодні умови осінньо-зимового сезону 2011 – 2012 років, певне побоювання у нас викликає стан посівів озимих зернових. На жаль, на сьогодні ми можемо говорити про загибель близько 30% посівів озимого ячменю і близько 20% озимої пшениці. Але більш точну інформацію ми будемо мати до кінця березня “, – сказав він.

Агрохолдинг KSG Agro в 2012 році планує засіяти яровими культурами близько 40,3 тис гектар. У порівнянні з минулим роком цей показник зріс майже на 45%. Найбільше розширення площ очікується під пшеницею – 27,9 тис. га проти 11,7 тис. га в 2011 році, ячменем – 11, 4 тис. га проти 5,4 тис. га і кукурудзою – 6, 4 тис. га проти 1,5 тис. га. “Аномально складні умови перезимівлі сезону 2011-2012 р. внесли свої корективи в показники озимих культур. Оцінка життєздатності рослин проводилася різними методами, в т. ч. і методом відбору монолітів. На сьогоднішній день ще складно оцінити стан озимих культур, так як на певній частини площ взяті повторні проби, і потрібен певний час для того щоб найбільш точно дати оцінку озимому клину “- говорить Сергій Мазін, генеральний директор агрохолдингу KSG Agro SA

Необхідний мінімум

За розрахунками фахівців, на кожному гектарі загиблих посівів озимої пшениці аграрії втратили 1 206,3 грн. У цю суму включені витрати на виробничу обробку – 2256 грн / га, вартість добрив – 355 грн / га, виконання технологічних операцій до передпосівної обробки – 595 грн / га, вартість ЗЗР – 55 грн / га.

Щоб перекрити ці витрати при пересіванні яровими культурами сільгоспвиробникам потрібно вийти на рівень врожайності вище середнього і реалізувати вирощену продукцію за привабливими цінами. За розрахунками Мінагпропрода, пересіви економічно доцільне тільки при збільшенні врожайності на 7-8 ц / га. Беззбитковий рівень урожайності по ярому ячменю становить 24,8 ц / га, приріст врожайності для компенсації збитків по пересіванню повинно скласти ще 8 ц / га. З розрахунку собівартості 1130 грн / т, ціна реалізації повинно скласти не менше 1500 грн / т.

При пересіванні кукурудзою потрібно додатково отримати 7,5 ц / га і довести показник врожайності до 35, 3 ц / га. Ціна реалізації повинна стартувати від 1600 грн / т при собівартості 1250 грн / т.

Ярова пшениця при собівартості 1300 грн / т повинна реалізовуватися за ціною 1700 грн / т, мінімальна врожайність повинна бути 30,1 ц / га, з яких 7,1 ц / га необхідні для компенсації витрат по пересіванню.

Ці розрахунки, як мінімум, в частині ціни реалізації, можна охарактеризувати як оптимістичні. Виходячи з цього, фахівці побоюються, що частина рекомендованих до пересіванню площ зовсім пересівати не буде через поточний дефіцит коштів і слабо прогнозовану кон’юнктуру зернового ринку.

Культура Площа посіві в 2011,  млн.  га Площа посіві в 2012 році  (прогноз) Динаміка
Кукурудза 3,4 млн. га 4,3 -4,5 млн. га +26-30%
Ячмінь 2,7 млн. га 3,2 млн. га +18%
Соя 2,1 млн. га 2,4 млн. га +14%
Гречиха 289 тыс. га 310 тыс. га +7%
Просо 148 тыс. га 200 тыс. га +35%
Соняшник 3,9 млн. га 4,5 -5,5 млн. га +15-40%
Ярова пшениця 300 тыс. га 400 тыс. га +33%

 Дело