Посилення правил роботи для товарних агробірж дозволить зробити ринок експорту аграрних товарів більш прозорим, а також усуне гравців, які використовують товарну біржу з метою ухилення від оподаткування. Таку думку висловила юрист юридичної фірми ILF Аліна Корецька.

«На сьогоднішній день в Україні налічується понад 350 товарних і товарно-сировинних бірж. При цьому більшість з них не відповідають навіть мінімальним критеріям і стандартам, які необхідні для прозорого і прогнозованого ціноутворення в аграрному секторі. Найчастіше ці організації функціонують як база контактів покупців і продавців товару. Ні про яке гарантування виконання угод, укладених таким способом, мова не йде», – зазначила експерт.

Між тим, за словами А.Корецької, мета функціонування товарних бірж полягає саме в тому, щоб забезпечити ринкові умови для торгівлі товарами, створити ефективний механізм формування економічно обгрунтованих цін і отримання інформації про торги. «Це досягається шляхом впровадження системи клірингових розрахунків, яка гарантує виконання контрактів, укладених на біржі. Зараз же більшість розрахунків на існуючих товарних біржах здійснюються просто через рахунки біржі», – зазначила вона.

На думку експерта, посилення процедури отримання дозволів на реєстрацію експортних контрактів закріпить позиції серйозних гравців на ринку і усуне недобросовісних конкурентів. «Це буде сприяти створенню вітчизняного біржового ринку з чіткими правилами гри, а також допоможе підняти його до рівня світових стандартів», – прогнозує експерт.

РБК-Україна