Соя.

Початок лютого для соєвого ринку на СВОТ (Чикаго) розпочався з росту котирувань на березневий ф’ючерс. Місяць розпочався з позначки у 446,51 $/т. На ринку панували настрої бичого ринку і в результаті на кінець місяця ціна виросла на 5% і становила 479,58 $/т – котирування досягли на цей раз максимальної за п’ять місяців позначки.

Основною причиною росту стали спекулятивні покупки і підвищення попиту на світовому ринку. Обсяги укладених контрактів також зростали, а відкриті позиції зменшувались, це означає, що ринок на даний момент знаходиться в невизначеній ситуації.

Трейдери, які шортили ф’ючерси на сою в жовтні місяці, зараз хеджери закривають свої позиції. На ринок впливають крупні гравці, соєві котирування закінчують своє трьохмісячне падіння, а тренд змінився стабільним ростом. Лютневий звіт Мінсільгосп США, який вийшов 9 лютого, не вплинув на котирування соєвого ринку на (СВОТ).

На думку аналітиків Аграрної біржі, трейдери правильно спрогнозували оцінку експертів американського Мінсільгоспу. Аналітики зменшили перспективи виробництва сої в країнах Південної Америки, через посуху, яка супроводжувала ці країни протягом 4 місяців, а це в результаті знизить урожайність.

Експерти USDA зменшили прогноз світового виробництва соєвих бобів в 2011/12 МР на 2,2%, проти січневого звіту (257 млн. т.), до 251,5 млн. т. Обсяги кінцевих залишків в світі зменшились на 4,96%, проти січневого прогнозу (63,4 млн т) становитимуть 60,3 млн т.

Прогноз світового експорту також був переглянутий у бік зниження на 3,2% до 92,8 млн т. Обсяг експорту сої з Бразилії в 2011/12 МР оцінююється у 37,8 млн т. Виробництво сої в Аргентині, проти даних минулого місяця, було зменшено на 4,95% до 48 млн т, а уряд країни повідомляє, що максимальний обсяг виробництва складе 45 млн. т. При цьому очікується, що США стане найбільшим постачальником олійної на зовнішні ринки, (а саме в КНР, імпорт якого очікується на рівні 55 млн т). Прогноз експорту для США складає близько 34,7 млн т.

Експортери не захочуть чекати поки ціни на сою ще більше виростуть, на фоні дефіциту цього продукту, тому в найближчому часі треба очікувати значного зростання позитивного зовнішньоекономічного сальдо в США. За даними аналітиків Національного інформаційного центру Китаю з питань зерна і масел (CNGOIC) очікується, що в першому кварталі 2012 р. країна імпортує 12,6 млн т сої. В лютому 2012 р., цей показник зменшиться на 14%, проти попереднього місяця і становитиме 3,97 млн т.

Зниження врожайності сої в Південній Америці у зв’язку з посухою, можуть привести до збільшення залежності Китаю від імпорту із США.

Загальний обсяг експортних зобов’язань США перед КНР, в поточному сезоні зменшилась на 31,5% до 26,3 млн. т. Станом на 17 лютого, згідно з інформацією від USDA, США уклали угоду з Китаєм (на рівні послів обох країн) по закупівлі 8,62 млн. т соєвих бобів, вартістю 4,31 млрд. $ (по ціні 500 $/т).

Головними китайськими імпортерами стали, такі компанії, як: Cofco Corp. і China National Grain Reserves Corp.

Наприкінці місяця на (СВОТ), супроводжувалось збільшенням ціни до 469,95 $/т – максимальна ціна з середини жовтня 2011 року. При такому рості на ринку, виробники олійної можуть збільшити посівні площі під сою, вже цієї весни.

Фактори росту ціни в березні місяці будуть супроводжуватися через:

  • погодні перспективи розвитку урожаю сої в Бразилії, Аргентині та Парагваї, через довгу засуху;
  • закупку великого об’єму сої Китаєм;
  • перспективи нарощування імпорту;
  • збільшення попиту на американську сою;
  • закріплення долара і далі будуть надавати підтримку соєвому сектору США.

Технічний аналіз.

Ціна пробила рівень опору у 459 $/т і пішла  вгору, обсяги укладених угод і надалі високі, це означає, що в березні місяці на товарній біржі СВОТ, слід очікувати підвищення вартості ф’ючерса на ріпак в межах 10 – 15 $. Ціна становитиме 480 – 490 $/т . Наступний рівень підтримки буде за позначкою у 477 $/т.

Український ринок сої.

Протягом лютого національний ринок демонструє тенденцію до зростання. Пропозиція сої в Україні зросла, учасники соєвого сектора стримували продажі, до більш прийнятної ситуацій з цінами та попитом на ринку, розуміючи, що зменшення запасів – щорічна тенденція яка призводить до зростання ціни за період (січень – лютий). По відношенню до минулорічних показників, соя втратила в ціні майже 11%. В минулому місяці ринку не дозволяло зростати транспортування в межах України і закордон.

На світових ринках спостерігалося ріст котирувань, а це вчинило свій вплив на український ринок. Соєві боби подорожчали проти січня місяця на 4 % і зараз становлять 3300 грн/т на умовах EXW. Мінімальна ціна була зафіксована у 3000 грн/т, а максимальна 3600 грн/т.

Експорт української сої за січень збільшився порівняно з попередніми місяцями поточного сезону цей показник становив 202 тис. т, за 11/12 МР (вересень – січень), всього було відправлено на зовнішні ринки 591 тис. т. Основними імпортерами української сої вважається: Італія, Єгипет, Туреччина та Нідерланди.

Як повідомляє АПК – Інформ загальний обсяг відвантаження на експорт української сої в портах, за лютий місяць (станом на 26.02) становить 53,4 тис. т., основним імпортером якої стала Туреччина. Цей же показник за січень становив 25,6 тис. т, можна зробити висновок, що експортні поставки виросли, проти попереднього місяця вдвічі (108%). Український ринок сої, потрохи «прокидається» після зимової сплячки. Ціни коливаються в межах 3600-3650 грн/т (СРТ порт), 3595 грн/т (FOB).

Березень місяць буде супроводжуватись незначним ростом ціни, яка може вирости за нашими оцінками до рівня 3350 – 3425 грн/т на умовах (EXW).

Фактори росту:

  • зростання котирувань на світових ринках;
  • нарощення попиту;
  • очікується зниження світового виробництва олійної;
  • сезонне зростання в Україні.

Ріпак.

Котирування цін на європейській товарній біржі NYSE Liffe (Париж) демонструють впевнене зростання на насіння ріпаку. Ціна зросла з початку лютого місяця на 4,16%, станом на кінець місяця його вартість становить 615,32 $/т. Така тенденція не спостерігалась, ще з травня 2011 року, коли ціни досягли свого максимального рівня у 677 $/т.

Фактором росту ціни став лютневий прогноз Мінсільгоспу США (USDA). З світових перехідних запасів ріпаку, який був прогнозований в сторону зменшення на 11,2% до 5,14 млн т. У порівнянні з 2010/11 МР їх рівень зменшиться на 17,9%.

Прогноз світового обсягу експорту підвищений на 6,5% до 11,54 млн т, проти 2010/11 МР – 10,8 млн т. Прогноз щодо найбільшого експортера ріпаку – Канади щодо експортних поставок був збільшений на 800 тис. т до 8 млн. т у зв’язку з великим попитом зі сторони КНР та Японії імпорт відповідно яких складе: 1.4 млн. т. та 2.3 млн. т. біржові трейдери очікують, що в 11/12 МР КНР збільшить імпорт ріпаку майже на 40% за рахунок збільшення переробних потужностей. У першій половині 2012 р. обсяг імпорту ріпаку до Китаю значно зросте і може становити до 300 тис. т. на місяць.

В країнах Євросоюзу, а саме у Франції, озимий ріпак перебуває не в найкращому стані, через погодні умови. Побоювання учасників ринку, з приводу виробництва в країні, також надає підтримки європейському ріпаку. Станом з 10.02 по 28.02 травневі ф’ючерсні контракти на насіння ріпаку в Парижі (NYSE Liffe) зросли на 4.41%.

На даний момент ринок виглядає перекупленим, активність трейдерів помітно знизилась через зменшення обсягів торгів. Березневі котирування на товарній біржі в Парижі залишаться незмінними, рівень опору ціни становитиме 605 $/т, можливе незначне зростання до 610$/т. Ринок в очікуванні стану озимих і залежатиме від валютної пари EUR/USD.

Фактори росту:

  • лютневий звіт USDA, світові перехідні запаси ріпаку зменшились;
  • зростання попиту від КНР
  • очікування стану озимих у Франції, можливе зменшення виробництва
  • валютна пара EUR/USD  зросла протягом лютого на 2,34%

В Україні за лютий місяць середня ціна на ріпак не змінилась і становить 4200 грн/т на умовах EXW (франко-склад). В результаті низьких температур взимку і осінньої посухи, урожай ріпаку в Україні в 2012 році буде нижчим, ніж торішній, а також за рахунок зменшення площ сівби. Так, за даними Держстату, в 2011 р. посівні площі під озимим ріпаком склали 961.6 тис. га проти (1082.1 тис. га в 2010 р.).

Експерти з Oil World (Німеччина) прогнозують врожай олійної культури в 2012 році для України в межах 1.05 млн. т. У січні ц.р. оцінки виробництва ріпаку, аналітики озвучували у 1.13 млн. т. Обсяги переробки всередині країни не значні, а тому учасники ринку не очікують зростання конкуренції.

За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 23 лютого, з посиланням на дані регіонів стало відомо, що в Україні з 961.6 тис. га сходи озимого ріпаку отримано на площі 745,5 тис. га, що становить 77,5% посівних площ. При цьому з них в доброму та задовільному стані знаходяться 494,6 тис. га (66,3%), слабкі та зріджені – 250,9 тис. га (33,7%). Посіви не зійшли на 216,1 тис. га площ (22,5%) (за даними МінАПП). За даними регіонів, пересів озимого ріпаку на звітну дату планується на площі 296,2 тис. га, або 30,8% від посіяного. В 11/12 МР темпи експорту українського ріпаку значно знизились і на 41,5% виявилися нижче проти минулого сезону.

Обсяг експортних поставок зменшився через головних імпортерів (країни ЕС), які віддають перевагу імпортній австралійській канолі (canola), ціна якої значно менше, ніж на український ріпак.

За поточний МР Україна поставила на зовнішні ринки близько 950 тис. т ріпаку, а в минулому році цей показник сягнув 1.35 млн. т. За даними АПК – Інформ, станом на 20 лютого, обсяг відвантаження на експорт українського ріпаку за лютий місяць становив 12 тис. т.

В наступному місяці ціна на український ріпак дещо знизиться, через недостатньо високі експортну активність українських трейдерів, а також для того, щоб бути більш конкурентоздатними на світовому ринку. На Вінніпезькій товарній біржі (WCE), ціни на насіння каноли торгуються  в межах 530 $/т (FOB). За даними АПК – Інформ в Україні ціна за лютий місяць коливалась в межах 595-610 $/т. (FOB). За нашими оцінками, в березні місяці ціна на український ріпак залишатиметься стабільною та коливатиметься в межах 4600 – 4700 грн/т на умовах FOB і 4300 – 4400 грн/т на СРТ.

Насіння соняшнику.

В лютневому звіті USDA, аналітики прогнозували в 11/12 МР світове виробництво насіння соняшнику у 38,9 млн т, більше врожаю попереднього маркетингового року на 18,9%. На долю України припадає 9,5 млн. т., Росії – 9,6 млн т, на Аргентину, яка розпочинає свій 11/12 МР з березня місяця, прогноз складає 3,2 млн т, проти 3,67 млн т. минулого сезону, зниженню урожаю виробництва сприяла посуха в країні.

За даними АПК – Інформ, збиральна кампанія соняшнику в Аргентині виконана на 30% площ. При цьому якість врожаю оцінюється як достатньо висока. Вартість соняшнику в центральних регіонах країни становить близько 300$/т, тоді, як на Півдні (ближче до провінції Буенос-Айрес) продукцію можна купити дешевше – 270$/т.

За даними Держстату оцінка урожаю українського соняшнику склала 8,7 млн т. За оцінками експертів асоціації Укроліяпром валовий збір насіння соняшнику оцінюється у 9 млн т. В експортних поставках на зовнішні ринки Україна займає впевнене перше місце – 850 тис. т. Основний конкурент Росія, експорт якої складає 500 тис. т.

Взагалі, світовий експортний потенціал виросте на 50,7%, проти попереднього сезону і становитиме 2,52 млн т. Туреччина, як головний імпортер українського насіння, вже імпортувала в поточному сезоні 58 тис. т. За даними USDA, прогноз імпорту в Туреччину складе 850 тис. т., через зниження врожаю на 7,5% до 925 тис. т. Зараз в Туреччині призупинили свою роботу переробні підприємства, через високі ціни на насіння соняшника в межах країни – 688 $/т. На товарній біржі в Угорщині (ВСЕ), середня ціна за лютий становила 518 $/т на умовах EXW.

В Україні на ринку насіння соняшника в 11/12 МР буде перевищувати пропозиція, а ніж попит. Ціни в Україні на соняшник, ще з кінця січня почали рухатись в гору, через невисокі запаси у багатьох переробних підприємствах олійної, тому учасники ринку стримували продажі, що спровокувало ріст цін.

Ціни коливались в межах 3900 – 4100 грн/т на умовах (СРТ), на умовах франко-складів ціна підросла за місяць на 5,3% і становить 3950 грн/т. За результатами торгів 28 лютого, по зовнішньоекономічним контрактам на Аграрній біржі, ціни на насіння соняшника становили: 4220 грн/т на у мовах FCA, 5193 грн/т FOB.

Експорт в поточному періоді (вересень – січень 11/12 МР) тільки з України склав 88,6 тис. т. Головними імпортерами стали Туреччина, Іспанія і Німеччина.

Ціна в березні скоріш за все буде стабільною, або відбудеться незначне зростання. Переробники будуть накопичувати запаси на своїх підприємствах для реалізації соняшникової олій та шроту, нагадаємо, що в лютому місяці Укрзалізниця заборонила перевезення шроту за кордон, через недостатню кількість вагонів.

Можливе підвищення експортної ціни на насіння, зважаючи на попит від Туреччини, в якої скрутна ситуація з урожаєм та цінами на олійну. Тому аналітики Аграрної біржі в березні місяці ціни очікують коливання цін в діапазоні: 3950 – 4000 грн/т на у мовах (EXW), 4000 – 4100 грн/т (СРТ), 4000 – 4050 грн/т (FOB).

Соняшникова олія.

Україна як одна, з головних виробників і експортерів на зовнішні ринки нерафінованої соняшникової олії, за даними МінАПП, прогноз експорту за 11/12 МР може скласти 2,9 млн т, на 9,4% більше попереднього року, при виробництві у 3,5 млн т, через рекордний врожай соняшника – близько 9 млн т. Внутрішнє споживання, України оцінюється у приблизно 600-650 тис. т на рік. Основними імпортерами української олії є: Індія (405,7 тис. т), Єгипет (107 тис. т), Туреччина (78,75 тис. т), Іспанія (45 тис. т), (за даними Украгроконсалт). Як повідомляє «АПК – Інформ», станом на 20 лютого, обсяг експортних відвантажень в портах за поточний місяць склали 79,3 тис. т.

За інформацією НДІ “Украгропромпродуктивність” цінова ситуація за лютий місяць, на підприємствах роздрібної торгівлі на рафіновану олію, середня ціна знизилась на 1,4% (до 14,54 грн/л). В березні прогноз по ціні – стабільний, ціна залишиться на своєму рівні: 9200 грн/т на у мовах (EXW), 9055 грн/т – пропозиція на умовах FOB), 8970 грн/т попит на умовах  FOB.

Підготовлено аналітиками Аграрної біржі.