Ціни на продовольство знизилися в грудні 2011 р., індекс цін FАО впав на 2,4%, або на 5 пунктів порівняно з показником листопаду, говориться в повідомленні FАО від 12 січня.
Оновлений індекс склав 211 пунктів і знизився на 11,3%, або 27 пунктів у порівнянні зі своїм рекордним значенням в лютому 2011 р.
Спад був обумовлений різким падінням світових цін на зерно, цукор і олійні культури внаслідок високих врожаїв в 2011 р., а також попиту, що знижується та зміцнення курсу долара США. Ці фактори вплинули на більшість товарів.
Однак, незважаючи на те, що ціни у другій половині 2011 р. поступово знизилися, індекс у середньому склав 228 пунктів у 2011 р. – це найвище значення середнього показника з тих пір, як FАО почала розраховувати індекс продовольчих цін в 1990 р. До цього найвищий середній показник був зареєстрований в 2008 р. і склав 200 пунктів.
Коментуючи нові цифри, старший економіст FАО Абдолреза Аббассіан сказав, що дуже складно зробити чіткий прогноз динаміки цін на найближчі місяці.
«Світові ціни на продовольчі групи знизилися за останні місяці, проте, враховуючи нестабільність світової економіки, невизначеність на валютних і енергетичних ринках, неможливо скласти точний прогноз на майбутнє», – сказав А. Аббассіан.
Якщо розглядати основні товарні групи окремо, ціни на зерно різко впали, і індекс цін на зернові знизився на 4,8% – до 218 пунктів у грудні.
Рекордні врожаї і поліпшення прогнозів світового пропозиції зерна призвели до значного зниження цін на основні види зернових. Ціни на кукурудзу впали на 6%, на пшеницю – на 4% і на рис – на 3%. У 2011 р. середнє значення індексу цін на зерно FАО склало 247 пунктів, тобто на 35% вище аналогічного показника 2010 р., і це рекордно високий показник, починаючи з 1970-х рр..
Індекс цін FАО на олійні культури і жири склав 227 пунктів у грудні, тобто знизився на 3% в порівнянні з листопадом, що на 37 пунктів нижче рівня, який був зареєстрований рік тому. Зростання виробництва рослинної олії в більшій мірі, ніж очікувалося, привів до поповнення запасів (особливо пальмової та соняшникової олій), які в сукупності з низьким світовим попитом на соєві боби привели до зменшення цін.

АПК-Інформ