У поточному сезоні Україна є безперечним лідером з постачань соняшникової олії на світовий ринок, з великим відривом випереджаючи Росію і Аргентину. Експорт соняшникової олії йде більш ніж впевненими темпами, що відповідає очікуванням аналітиків ІА «АПК-Інформ».

Сприятливі ціни на соняшникову олію на експортному ринку України ($ 1215-1230 за тонну FOB в квітні проти $ 1165-1175 за тонну FOB в березні ц.р.), а також цінову перевагу над іншими рослинними оліями, сприяли досягненню рекордного місячного обсягу експорту – 343 тис. тонн, що на 21% вище березневого показника. Основні обсяги в квітні ц.р. були експортовані компаніями «Кернел Трейд», «Каргілл» і ТД «Майола».

Варто зазначити, що в квітні особливий інтерес викликає закупівля Францією великого обсягу української соняшникової олії – 28,4 тис. тонн, при тому що останній раз країна здійснювала закупівлю лише в липні минулого року. Крім того, високою закупівельною активністю відзначилися Іспанія, Італія і Греція, імпортували великі обсяги олії. Так, Іспанія закупила рекордний в цьому сезоні місячний обсяг – 20 тис. тонн. Італія імпортувала 5 тис. тонн соняшникової олії після 2-місячної перерви. Греція, будучи вельми рідкісним покупцем (остання закупівля в жовтні 2009 р. – 1,5 тис. тонн), в квітні закупила 3 ​​тис. тонн продукції з України.

За вересень-квітень 2011/12 МР експорт соняшникової олії перевищив 2 млн. тонн (+10% до аналогічного показника 2010/11 МР). За цей період трійка найбільших імпортерів української соняшникової олії виглядає наступним чином: Індія – 783 тис. тонн, або 38% у загальному обсязі експорту, Єгипет – 248 тис. тонн (12%), Туреччина – 146 тис. тонн (7%). У сумі ці три країни закупили 58% всієї соняшникової олії.

Травневий прогноз аналітиків ІА «АПК-Інформ» щодо експорту соняшникової олії в 2011/12 МР становить, як і раніше 3,1 млн. тонн, що на 17% перевищить фактичний показник минулого сезону.

З урахуванням прогнозу експорту до кінця сезону залишилося поставити на зовнішні ринки близько 1 млн. тонн олії, або в середньому по 263 тис. тонн на місяць.

«На поточний момент за умови сприятливої ​​ринкової кон’юнктури ми вважаємо даний прогноз цілком заможним», – відзначила аналітик олійного ринку ІА «АПК-Інформ» Юлія Іваницька.