Українські споживачі минулого року нагнітали ажіотажний попит на гречану крупу, купуючи значно більше, ніж необхідно.

Цього року відбувається зворотній процес. Виробники, користуючись нагодою продати товар ще за прийнятними цінами, викидають на ринок усе більше й більше гречки, тим самим збиваючи ціни, які знижуються майже щодня,– говорить заступник генерального директора Української аграрної конфедерації Олександр Ярославський.

Загалом, сьогодні в Україні збирання гречки у розпалі. Станом на 13 вересня ц.р. зібрано 245 тис. тонн, що майже у 2 рази більше минулорічного показника. Враховуючи поточну урожайність, гречки буде зібрано у межах 330-340 тис. тонн, з якої отримають близько 220 тис. тонн готової крупи. Збільшення валового збору відмічено не тільки в Україні, а й у сусідніх країнах, що дає підстави припустити обмежений попит експортерів цієї культури та те, що більша частина гречаної крупи має бути спожита на території України.Минулорічний рівень ціни на гречану крупу значно знизив рівень її споживання. За оцінками УАК, зменшення споживчого попиту відбулося щонайменше у 3 рази.Гречана крупа – товар дуже чутливий до перевиробництва і це відчувають виробники. У ситуації, коли очікується значне збільшення пропозиції та зниження ціни, виробники намагаються якомога скоріше реалізувати вирощену гречку,- зазначив О. Ярославський.
За його словами, станом на середину вересня оптові ціни на гречану крупу знизились до 8-8,5 тис. грн. за тонну. У роздрібній мережі слід очікувати фасовану гречану крупу за ціною 10-12 грн., а згодом навіть менше 10 грн./кг.Звісно, крупні торговельні підприємства, що мали значні запаси гречаної крупи за високими цінами, несуть збитки. Торговці на базарах та невеликі магазини певним чином отримали конкурентну перевагу.На наш погляд, підсумовує О. Ярославський, виробники гречки мають враховувати досвід минулих років і не допустити падіння ціни на гречану сировину нижче того рівня, що забезпечує прийнятну рентабельність її виробництва. У таких випадках держава, для стабілізації ситуації, повинна оперативно використовувати механізми інтервенційних закупівель.УАК