Асоціація “Укроліяпром” прогнозує виробництво соняшникової олії в обсязі 3,5 млн. т і експорт 3 млн. т в 2011/12 маркетинговому році (вересень 2011 – серпень 2012). Про це ІА “Українські Новини” повідомив представник асоціації.

“Є різні оцінки, 3,5 млн. т (масла буде вироблено), і, відповідно, експорт складе близько 3 млн. т. Це ми очікуємо, якщо не буде якихось втручань в регулювання ринку”, – сказав він. Експерт нагадав, що в 2011 р. отримано урожай соняшнику 8,6 млн. т.

За його даними, у вересні 2011 – січні 2012 експорт насіння соняшнику склав 90 тис. т, що в 2 рази менше порівняно з аналогічним періодом 2010/11 МР. Крім того, активно експортуються соєві боби і ріпак.

Представник “Укроліяпром” також зазначив, що по соняшнику загальні потужності переробки олійних культур на початок року склали 11,5 млн. т, що значно менше отриманого в 2011 році врожаю.

Він додав, що, крім насіння соняшнику, на підприємствах переробляються соєві боби і ріпак, яких в цьому маркетинговому році перероблено 400 тис. т і 100 тис. т відповідно.

У зв’язку з цим представник асоціації відзначив, що на ринку насіння соняшнику дуже висока конкуренція, відбувається підвищення цін, що пов’язано, перш за все, зі світовою ціновою кон’юнктурою.

Так, за його даними, ціни на масло в світі виросли буквально за 2-3 тижні на $ 30-40 / т, відповідно – зросла ціна на соняшник і перевищила в Україні 4 тис. грн. / т.

У той же час, представник “Укроліяпром” не зміг спрогнозувати площі посівів соняшнику в поточному році, допустивши, що вона залишиться на рівні поточного року.

При цьому він зазначив, що обгрунтованою нормою посівів є 4 млн. га, а збільшення валового збору соняшнику потрібно досягати за рахунок підвищення врожайності.

“Якщо б досягти хоча б 20 ц / га, а це реально для України, ми могли б отримати ті ж 8 млн. т насіння з 4 млн. га посівів”, – сказав експерт. За його прогнозом, аграрії при пересіванні загиблих озимих в поточному році будуть віддавати перевагу в першу чергу кукурудзі, яка показала в минулому році високу рентабельність.

У свою чергу, МінАПіП прогнозує виробництво соняшникової олії на рівні 3,5 млн. т, експорт – 2,9 млн. т в 2011/12 МР.

ПроАгро