Кліматичні умови є чи не найголовнішим фактором для аграрного сектору в цілому. Посуха, яка з початку року завдавала проблем Південноамериканським фермерам, а особливо Мексиці (6-ої по обсягу виробництва в світі), яка офіційно знизила рівень річного виробництва цукру з 5,3 млн. тонн в минулому маркетинговому році до 5,1 млн. тонн, зіграла на користь  Бразилії та Таїланду.

Таїландські трейдери зазвичай планують свої поставки на недалекі відстані в  Південно-Східному регіоні, а бразильські експортери за лютий місяць планують відвантажити на зовнішній ринок до 200 тис. т.

В 2012 році цінова динаміка ф’ючерсних контрактів на цукор буде залежати в основному від Бразилії, оскільки вона залишається найбільшим світовим виробником – 39,4 млн т, тобто 24% від усього світового виробництва. У поєднанні з високим обсягом експортних поставок – дещо менше 50% всього експорту, Бразилія посідає лідируючу позицію у світовій торгівлі цукром. Аналітиками USDA в лютневому звіті очікують обсяг торгівлі на рівні 56,7 млн. тонн у поточному МР.

Ситуація яка зараз складається в КНР є досить позитивною для світових експортерів цукру, оскільки дефіцит цукру в країні зріс з минулого року на 200 тис тонн і оцінюється у 2,5 млн. т. За підрахунками Міжнародної організації цукру (ISO), обсяг імпорту цукру в КНР може сягнути позначки 3,325 млн т. Також планується в цьому році збільшення імпортних поставок цукру до країн ЄС-27. Єврокомісія видала ліцензії на імпорт в обсязі 611 тис. тонн.

Спостерігається зростання на 12% виробництва цукру в Індії з початку нового сезону 2011/2012, виробивши за жовтень–січень 10,2 млн. тонн. Така ситуація призвела до того, що  індійським урядом розглядається питання про збільшення квот на експорт на 1 млн. т. цього продукту, щоб зберегти стабільність цін на внутрішньому ринку.

Котирування березневих ф’ючерсів по цукру-сирцю на протязі всього лютого демонстрували ріст з короткими періодами корекції. Станом на 20 лютого на Лондонській біржі (LIFFE) ціна на білий цукор становила 634,6 дол США/т, на початку січня, ціна коливалася на рівні 603,5 $/т. Ціна на березневі контракти 21 лютого на американській товарній біржі ІСЕ коливалась в діапазоні 546,74-548,94 дол./т.

За черговими підрахунками експертів Міжнародної організації цукру (ISO) на 2011/2012 МР світові перехідні залишки цукру можуть становити близько  5,17 млн. тонн. Оскільки прогнозується збільшення його виробництва на 4,9% і можуть досягти рекордної позначки 173 млн. тонн, а споживання залишатиметься на рівні минулого маркетингового року (167,8 млн. т). За даними ISO на світовий експорт буде поставлено 53,3 млн. тонн цукру, а імпорт складатиме 49,2 млн. тонн.

Україна. 2010/2011 МР в Україні  закінчився рекордним збором цукрового буряку і виробництвом 2,33 млн. тонн цукру. Внутрішня потреба в Україні оцінюється 1,86 млн. тонн. На даний момент для України актуальне питання експорту. Через перевиробництво відбувається зниження ціни на внутрішньому оптовому ринку в середньому з 810 дол. за тонну до (в минулому сезоні)  до 600 дол/т, ціни навіть не покривають витрати на виробництво. Експерти «Укрцукру» оцінюють експортний потенціал України в обсязі 470 тис. тонн. Вже з початку нового сезону експортовано  6 тис. тонн цукру.  «Укрцукор» вже вдруге звернувся до уряду з проханням відмовитись від імпорту цукру  (260 тис. тонн) за квотою СОТ, бо це може негативно відобразитись на внутрішньому ринку.

На думку аналітиків Аграрної біржі, ціни на цукор знаходяться на своєму піку або вже його досягли. Одним з факторів є постійний ріст цін впродовж останніх 8-ми торгових сесій під час яких ціна зросла до 26,35-26,40 с/фунт. Березневий контракт вже залишається поза увагою учасників ринку, натомість травневий контракт торгується з високими обсягами. Рівень ціни цукру в 26,45 с/фунт – ціна виконання березневого контракту. Ціни травневого контракту будуть рости до рівня 26,10 с/фунт, де скоріш за все почнеться період корекції цін.

Підготовлено аналітиками Аграрної біржі