Агропортал Latifundist.com разом з консалтинговою компанією “ОДА Україна” вперше в історії українських аграрних видань провів агроекспедицію майже по всій території України. Вся поїздка тривала один тиждень. Підтримали таке корисне та цікаве починання компанії: Майсадур Семанс, Case IH, «Група «Амарант» та інші.

Отже, довгоочікувані підсумки!

Протягом усього тижня ви стежили за пересуванням наших екіпажів по території України, який супроводжувався короткими оглядами стану культур прямо з полів.

Сумарні маршрути наших екіпажів перевищили 10 тис. км.

Ось орієнтовна карта-схема руху всіх трьох екіпажів:

Переглянути АгроЭкспедиция – Пшеница и ячмень 2013 на карті більшого розміру

Ми зуміли зібрати дані з істотною частини Центральних, Південних, Східних і Північних областей. Відносно крайних західних регіонів, тут ми покрили менші площі: по-перше, з причини малого% виробництва пшениці і ячменю в цих регіонах, по-друге, через не найкращий стан автодоріг в регіонах :).

Однак, щоб повністю «доопрацювати» неохоплених регіони, ми зробили телефонне опитування серед наших контактів у регіонах, куди ми не змогли доїхати.

Перш за все, варто уявити складену нами із зібраних даних карту NDVI, яка наочно демонструє рівень розвитку рослин залежно від регіонів. Таким чином, найкращі поля, які ми спостерігали, знаходилися переважно в Київській і Полтавській областях. І, відповідно, найважча ситуація зафіксована в центральній і південній частині Кримського півострова.

20130610-agroexpedition-report-01Показники врожайності озимої пшениці за даними NDVI

Більш детальна карта врожайності по регіонах. Області, на які припадає більше однієї оцінки, розташування цифр відповідає ситуації, в інших – середній показник.

20130610-agroexpedition-report-02

Детальна карта прогнозу врожайності озимої пшениці по областях. Сині – області виробляють менше 3% від національного валу пшениці, зелені – 3-6%, червоні – більше 6%

Коментарі

У Криму цього року спостерігалося дуже мала кількість опадів (у деяких районах не більше 120-140 мм), що створило дуже слабкий потенціал врожайності;
У таких регіонах як Миколаїв, Херсон, Одеса, Запоріжжя та частково Донецьк, культури також зазнали впливу посухи, однак, потенціал врожайності виявився значно вищим, ніж це прогнозувалося раніше;
З просуванням на Північ особливих нарікань не виникає. Рясні опади і родючі чорноземи, створюють потенціал врожайності до 50 і більше ц/га;
Варто відзначити також велику кількість полів ріпаку у відмінному стані, які ми бачили по дорозі. Плюс, багато з фермерів, зустрінутих по дорозі, заявляли про збільшення % посівів ріпаку в своїй сівозміні в поточному році.

Висновки

За результатами обстеження полів, ми прогнозуємо обсяг виробництва озимої пшениці на рівні 19,7 млн тонн (19 млн тонн – урядова оцінка, 22 млн – оцінка USDA). Проте варто відзначити, що ця оцінка актуальна для першої декади червня місяця і може змінюватись в залежності від рівня опадів у найближчі тижні.

Примітно, що наявність опадів може лише вплинути на збереження поточного потенціалу врожайності, але не на збільшення, тоді як їх відсутність може істотно знизити врожайність в період наливу колосу.