В Аграрному фонді (АФ) повідомили, що сьогодні, 23 квітня, підпишуть меморандум з молокопереробними підприємствами “Молочний альянс”, Milkiland, East West Group, “Агрополіс”, “Донецький міський молочний завод №2”, “Монастирський молочний завод”, “Дубномолоко”, “Терра Фуд” і “Галичина”. Виробники гарантують збереження закупівельних цін на молоко у населення, а АФ протягом трьох місяців викупить надлишки сухого молока та масла на ринку, розповів виданню “Комерсант-Україна” гендиректор ЗАТ “Галичина” Володимир Петрина.

Раніше гендиректор Аграрного фонду Ігор Якубович заявляв, що в 2012 р. буде закуплено 12 тис. т сухого молока і 15 тис. т вершкового масла, що є рекордними обсягами.

Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк повідомив виданню, що всього буде проведено закупівлі на 750 млн грн, і 20 квітня на рахунок АФ надійшов перший транш в 120 млн грн. “Вирішено закуповувати сухе молоко по 25 грн/кг, масло – по 30 грн/кг. Це дозволить стабілізувати мінімальну закупівельну ціну молока в населення на рівні 2,5 грн/л”, – повідомив він. За словами міністра, решта 630 млн грн надійдуть пізніше. “На сьогоднішній день на рахунках АФ у Держказначействі – близько 3 млрд грн, які, крім закупівлі сухого молока і масла, будуть спрямовані на забезпечення форвардних контрактів на закупівлю зернових”, – зазначив міністр.

Можливо, АФ не доведеться викуповувати весь обумовлений об’єм сухого молока та масла. “В 2011 р. фонд заявляв про намір закупити 6 тис. т олії, але коли викупив 1,4 тис. т, то ціна стабілізувалася, і не було сенсу продовжувати закупівлі”, – нагадує голова ради директорів Союзу молочних підприємств Вадим Чагаровський. На його думку, запропоновані зараз ціни на сухе молоко і масло вигідні насамперед для молокопереробних підприємств, у яких у структурі закупівлі сировини більша частина припадає на населення. Директор по сировині “Західної молочної групи” Микола Момчев відзначає, що зараз ціна молока в населення – 1,6-2 грн/л, у сільгоспвиробників – 2,5-3,5 грн/л.

Хоча запропоновані ціни нижче ринкових, компанії готові продавати за цими цінами, говорить голова ради директорів Milkiland Анатолій Юркевич. “Склади компаній завантажені, і будь-яке поповнення ліквідності компанії вигідно”, – зазначив він. Голова Асоціації виробників молока Андрій Дикун нагадує, що у зв’язку з існуючою з 7 лютого забороною експорту українського сиру в Росії частина заводів перепрофілюються на виробництво сухого молока, що викликало профіцит даного продукту. Наприклад, компанія “Вімм-Білль-Данн Україна” навіть призупинила закупівлю молока для одного зі своїх заводів. У п’ятницю Росспоживнагляд дозволив відновити постачання на російський ринок українських сирів трьом з дев’яти підприємств – “Гадячсиру” (входить в “Альмиру”), “Прометею” (Milkiland) і Пирятинському сирзаводу (“Молочний альянс”). “Поки до митниці цей лист не дійшов. Як тільки дійде, ми готові відразу ж відновити постачання сиру в Росію”, – зазначив Юркевич. “Якщо найближчим часом Україні вдасться відновити експорт сиру і Аграрний фонд повністю виконає заявлені зобов’язання, то ціна на молоко у населення може вирости до 3 грн/л”, – вважає Дикун.

РБК-Україна