7 жовтня у Києві відбувся Міжнародний агроінвестиційний форум «Agri Invest Forum». Подія зібрала представників влади та провідних міжнародних і вітчизняних фінансових, консалтингових та юридичних компаній, виробників та переробників сільськогосподарської продукції. Учасники діалогу обговорили нові стратегії розвитку аграрного бізнесу, шляхи і механізми залучення інвестицій.

Організатором «AgriInvest Forum» є Всеукраїнська аграрна рада за підтримки проекту USAID «АгроІнвест» і Української агроінвестиційної ради.

Участь у форумі взяли представники влади. Під час церемонії відкриття та у панельних дискусіях баченнями політичної та економічної ситуації в країні, перспективами реформ та європейської інтеграції поділилися заступник голови Верховної Руслан Кошулинський, міністр аграрної політики та продовольства Ігор Швайка, його заступники Андрій Дикун та Владислава Рутицька, перший заступник голови парламентського комітету за питань аграрної політики та земельних відносин Сергій Лабазюк.

Говорячи про стратегію розвитку АПК, Ігор Швайка наголосив на пріоритеті формування потужної інфраструктури виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції. Без чого Україна приречена й надалі залишатися експортером дешевої сировини.

«Україна має славу експортера зерна та соняшнику. Зараз стоїть питання розвитку інфраструктури. Це дасть змогу створювати додаткову вартість тут, в Україні», — наголосив посадовець.

Він підкреслив, що одним з перспективних напрямів, який цікавить інвесторів, є тваринництво. «Україна має потенціал бути одним з найбільших експортерів продукції тваринництва в світі», — зазначив міністр.

Водночас Ігор Швайка визнав: без стабілізації ситуації в країні та економічних реформ міжнародні інвестори й далі з недовірою ставитимуться до Києва. «Ми повинні зберегти прихильність тих компаній, які вже працюють в Україні, запровадити режим максимального сприяння інвестиціям», — наголосив він.

Про кроки влади, спрямовані на реформування АПК, розповів Андрій Дикун. Він докладно зупинився на проектах реформ у кожній зі сфер аграрної галузі. Окремо посадовець зупинився на фінансових інструментах, без яких залучити дешеві європейські та американські ресурси, зокрема, для дрібних та середніх виробників, неможливо.

«Аграрний бізнес навіть у цьому році продемонстрував стабільність. Однак, незважаючи на це, ми не можемо доставити йому достатньо грошей. Над вирішенням цієї проблеми ми зараз працюємо. З одного боку є доступні інвестиційні ресурси, з іншого — виробники, які їх потребують. Необхідні механізми. І ми їх запропонуємо, в першу чергу дрібним та середнім виробникам», — прокоментував Андрій Дикун.

Водночас, з його слів, у нинішній ситуації в країні конкретно говорити про терміни та обсяги інвестицій важко. «Проблема — це страх інвесторів працювати в країні, де йде війна. Однак вони спостерігають за Україною, чекають стабілізації», — додав посадовець.

Не обійшли учасники форуму й тих проблем, з якими зіштовхнулися аграрії сходу. Експерти називають різні цифри прямих і непрямих втрат, однак у всіх підрахунках йдеться про мільярди гривень. Щоб стабілізувати ситуацію й не залишити аграріїв без ресурсів для виробництва, необхідна допомога держави.

Зі слів Ігоря Швайки, Мінагрополітики наступного тижня розгляне питання компенсації аграріям Донецької та Луганської областей. За його словами, не дивлячись на складну економічну ситуацію та брак бюджетного фінансування, міністерство спільно з виробниками регіону та профільними асоціаціями розглянуть всі можливі механізми, щоб компенсувати збитки. «Яким буде цей механізм, зараз сказати важко. Потрібно розуміти, що в державному бюджеті немає коштів на прямі компенсації. Це буде певний симбіоз. Необхідно сформувати правила гри, як діяти в регіонах, постраждалих від бойових дій, як допомогти тим, хто опинився під окупацією. Нам доводиться діяти в нестабільній ситуації. Простих відповідей немає», — зазначив міністр.

Форум відвідали 250 учасників: власники, керівники та фінансові директори великих та середніх агропідприємств, серед яких «Астарта», «Сварог Вест Груп», «Приват Агро», «Суфле Агро»; представники інвестиційних організацій — IFU, SigmaBleyzer, LandO’Lakes, фінансових компаній — ЄБРР, МФК, Європейський інвестиційний банк, юридичних і консалтингових компаній ОМП.

На форумі проводилось три секції – макроекономічні показники української економіки, нові можливості для українських агровиробників, доступ до фінансування – які фінансові інструменти доступні Україні.

Владислава Рутицька, заступник Міністра аграрної політики та продовольства:

 «Метою  форуму було зібрати як представників бізнесу, так і представників агросектору та банківської сфери. Мета повністю досягнута. Ми почули думки, задачі та виклики, пропозиції, які стоять перед нашим  бізнесом та національними компаніями. Ми почули задачі, проблеми, враження міжнародного бізнесу, який тут про інвестував проекти, має тримає виробництво, здійснює переробку. Ми почули консолідовану позицію іноземних фондів з різних країн, які також є інвесторами і почули задачі які постають перед банками і ті продукти свої фінансові, які вони пропонують малому, середньому та великому бізнесам.  І те як вони бачать свою співпрацю з агросектором. Наш форму має стати площадкою для якісного діалогу результатом якого повинні стати якісна співпраця, важлива як для представників бізнесових кіл, так і для уряду.»