Вчора, 28 травня 2015 року, в м. Києві (President Hotel), відбулися Земельні АгроДебати, організатором  заходу виступила Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу”(УКАБ) за сприяння BVVG Товариства з управління та реалізації землі. У заході прийняли участь представники усіх політичних сил та представники органів місцевого самоврядування, сільгоспвиробники та пайовики.

Під час широкомасштабної та цікавої дискусії учасники дійшли консенсусу, що  побудова стратегій подальшого розвитку аграрного сектору неможлива без чіткої відповіді на питання щодо майбутнього ринку землі сільськогосподарського призначення, оскільки лише таким чином можна вирішити більшість проблем, які сформувалися довкола цього питання на державному рівні.

«Вітчизняному АПК потрібна реальна стратегія розвитку на наступні 3-4 роки, визначення пріоритетних цілей і завдань. Вона має бути чітко прописана і оприлюднена, щоб люди самі могли контролювати хід її втілення та виконання. Для її формування потрібно дати відповідь на запитання чи буде найближчим часом функціонувати ринок землі в Україні. Ми переконані, що рішення щодо нього має не тільки прийматися на основі бажань поодиноких груп інтересів, але й враховувати точку зору пайовиків, котрих частіше за все до дискусій не долучають»,- повідомив генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Тарас Висоцький.

Під час АгроДебатів було з’ясовано, що мета ринку земель – відновити конституційне право на вільне розпорядження своїм майном. Кожен власник землі має самостійно вирішувати: продати її чи здавати в оренду та отримувати за це рентні платежі. Задача народних обранців – встановити справедливість, прийнявши відповідні прозорі та чіткі нормативно-правові акти, та контролювати їх виконання, щоб права і свободи учасників ринку не обмежувалися.

«Запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення потребує широкого громадського обговорення для прийняття виваженого та обґрунтованого рішення, оскільки існують як позитивні моменти, так і певні ризики. Якщо ж говорити про те, хто має першочергове право на викуп земель сільськогосподарського призначення, то, на мою думку, це громадяни України, місцеві ради та об’єднання територіальних громад.  Упевнений, що в перспективі загальний позитивний ефект функціонування ринку земель сільськогосподарського призначення за будь-яких умов переважить його окремі негативні ризики», – зазначив голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Тарас Кутовий.

Змельні АгроДебати стали для учасників прекрасною можливістю ознайомитися з Німецьким досвідом приватизації земель сільськогосподарського призначення, послухати провідних фахівців у галузі сільського господарства.

Учасники заходу дійшли висновку, що ринок землі в першу чергу вигідний селянам та державі, але на даному етапі немає ні соціальних, ні інфраструктурних, ні законодавчих передумов для введення ринку землі в Україні. Якщо держава має намір дозволити продаж землі сільгосппризначення у 2016 році, вона має забезпечити ефективний контроль ринку землі, ґрунтовно підійти до аналізу вартості земель, а також залучити аграріїв до обговорення та написання земельної реформи з метою врахування їх позиції, а також задля їх інформування щодо механізмів та перспектив ринку землі в Україні.

Прес-служба Аграрної біржі