24 квітня 2015 в Києві відбулася конференція “Ризики та протидія шахрайству”, в рамках якої провідні фахівці галузі поділилися досвідом щодо ефективного управління ризиками, з якими доводиться стикатися аграріям, стратегіям захисту від зовнішнього шахрайства, методам протидії внутрішньому шахрайству.

Директор Інформаційної компанії “ПроАгро” Микола Верницький, звертаючись з вітальним словом до учасників заходу, відзначив актуальність теми конференції на поточному етапі, коли в умовах зниження прибутковості аграрної галузі останніх двох сезонів, мінімізація ризиків та протидія шахрайству стають пріоритетними напрямками скорочення витрат підприємства.

Олена Ткаченко, керівник відділу продажів ТОВ “Консалтингової компанії” СІДКОН “, у своїй доповіді зупинилася на аналізі способів мінімізації ризиків компанії через інформаційно-аналітичний супровід. Особливу увагу спікер приділила в своїй доповіді розробці стратегії і концепцііхарактерістіке ризиків при виході продукції компанії на нові ринки. Також Олена підкреслила важливість використання конкурентної розвідки в бізнесі, а також охарактеризувала основні інструменти та ресурси аналітичної підтримки бізнес-процесів.

Спікер зазначила, що 95-96% даних для конкурентної розвідки можна отримати з відкритих джерел, а невикористання цієї практики може призвести до значних ризиків при виборі ділових партнерів і постачальників, а також навела приклади реальних кейсів зі своєї практики.

Про специфіку використання ІТ-інструментів для запобігання та виявлення випадків шахрайства, у тому числі на агропідприємствах, розповів керівник практики послуг з розслідування шахрайства EY Олексій Тякін. Олексій, посилаючись на думку експертів Асоціації фахівців з розслідування розкрадань, виділив такі основні вимоги до ІТ-системам на підприємствах – можливість інтеграції, здатність візуалізації даних, підбір набору інструментів.

Спікер також проаналізував глобальні тенденції і місцеву специфіку використання ІТ рішень для запобігання та виявлення випадків шахрайства, проведення розслідувань, збереження електронних даних для використання в судах, а також зупинився на прикладах аналізу подій і даних в інформаційних системах, інформування співробітників СБ про інциденти, аналізу контрагентів , перегляду електронної пошти.

Керівник відділу внутрішнього контролю та аудиту HarvEast Holding Ірина Хавренка у своїй доповіді наголосила, що Внутрікорпоративне шахрайство загрожує значними втратами бізнесу, а також негативно позначається на іміджі та репутації серед клієнтів і партнерів, і дала практичні поради щодо успішного побудови системи внутрішнього контролю для його виявлення та фіксації. Так, в HarvEast Holding відправною точкою розробки і впровадження такої системи стало визначення та аналіз найбільш витратних статей бюджету, що дозволило виявити схеми шахрайства на підприємстві і прийняти дієві заходи, спрямовані на їх мінімізацію.

Досвідом використання методів роботи з співробітниками з виявлення шахрайства поділився Заступник Генерального директора з безпеки ТОВ “Бізнес Агроцентр” Олександр Бондик. Зокрема, він розповів про використання методики тестування для складання портрета персоналу компанії, а також впровадженні систем GPS-моніторингу, відеоспостереження та автоматизації бізнес-процесів на підприємстві.

Радник, адвокат, LL.M. адвокатського об’єднання Arzinger Катерина Гупало зазначила, що останнім часом їхні клієнти з аграрного сектора все частіше стикаються з недобросовісною поведінкою постачальників, що призводить не тільки до фінансових ризиків, а й може спричинити за собою реальну загрозу кримінального переслідування представників компаній-покупців. У своїй доповіді вона зупинилася на аналізі нових тенденцій і способів захисту від шахрайства в агросфері, а також проблематиці розмежування кримінальної та економічної відповідальності, превентивних заходів для мінімізації ризиків у відносинах з постачальниками.

Адвокат, радник МЮК “АЛЕКСАНДРОВ та ПАРТНЕРИ” Олександр Сидоренко зазначив, що найбільш поширеними способами шахрайства на підприємстві є розкрадання, завищення закупівельних цін, маніпуляції з якістю продукції, а також фальсифікація результатів лабораторних досліджень.

Спікер зазначив, що тільки комплексний вплив на потенційні і реальні загрози здатне мінімізувати ризики шахрайства в компанії, і розповів про наслідки, до яких може призвести невикористання системи протидії шахрайству в аграрній компанії.

Володимир Бабій, заступник директора дирекції з питань ІТ ПАТ “Компанії” РАЙЗ “, поділився досвідом побудови на аграрному підприємстві ефективної системи запобігання розкрадань від посіву до збору.

Застосуванню сучасних технологій в процесі зважування приділили пильну увагу в своїх доповідях начальник відділу автоматизації УА ТОВ Фірма “КОДА” Олексій Семенець та Ігор Іваник, директор РІД Лоджистік Солюшнз Україна.

Олексій Семенець у своєму виступі охарактеризував основні методи розкрадань продукції при зважуванні на електронних вагах і технології для підвищення безпеки і надійності зважування.

А Ігор Іваник зупинився на розгляді комплексного вирішення використання практик роботи з ваговою продукцією, заснованих на організації процесу, автоматичної ідентифікації, передачі та обробки даних.

Незважаючи на те, що на всі 100% убезпечити компанію не представляється можливим, конференція “Ризики та протидія шахрайству” стала для учасників прекрасною можливістю ознайомитися з досвідом провідних фахівців галузі з побудови на підприємстві дієвих бар’єрів для зниження ризиків шахрайства в сучасних умовах.