Ранніх зернових культур аграріями обмолочено на площі 7,6 млн га (80 % від прогнозу), намолочено майже 29 млн т зерна. Проте відсутність економічної стабільності змушує ретельно підходити до розподілу вирощеного врожаю. Доходами від реалізації збіжжя необхідно відшкодувати понесені витрати на вирощування та забезпечити основу подальшого господарювання. Тож всі надії на встановлення справедливих цін на зерно врожаю 2016 року.

Формування цін на зерно врожаю 2016 року здійснюватиметься під впливом окремих факторів, а саме: наповнення зерном внутрішнього ринку, тенденції світових ринків, поточної цінової ситуації, рівня державної підтримки тощо. Упродовж липня поточного маркетингового року ціни на зерно суттєво коливалися.

Пшениця. Станом на 29 липня в Україні з 4,9 млн га намолочено 19,9 млн т пшениці. Так, під впливом нового врожаю і зростаючих запасів у фермерів, ринок пшениці закріпився у понижувальному тренді. На умовах EXW, на початку липня продовольча пшениця 3 класу коштувала в середньому по Україні 4000 грн/т, а у період з 6 по 19 липня тримала ціну в 3800 грн/т, то на кінець липня цінова ситуація на ринку продовольчого зерна опустилась до 3700 грн/т (-317 грн/т порівняно з початком місяця). За аналогічними тенденціями розвивалась і цінова позиція фуражної пшениці 6 класу на умовах самовивозу з господарств. Так, з початку липня котирування на фуражну пшеницю в середньому по Україні знизились до рівня у 3500 грн/т, втративши за місяць (-330 грн/т).

image001

За прогнозами Служби економічних досліджень при Міністерстві сільського господарства США (ERS), на світову цінову політику пшениці впливатимуть висока врожайність зернової і високі показники кінцевих запасів 2016/17 сезону у США, а також зниження якості культури через погодні умови, як врожаю країн СНД, так і європейського врожаю, що ускладнюють ситуацію на вітчизняному ринку.

На умовах поставки СРТ-порт, на внутрішньому ринку продовольчої пшениці 5-6 липня поточного року спостерігалось різке падіння ціни з 4448 грн/т до 4238 грн/т (-210 грн/т). Найнижча ціна була зафіксована на середину місяця 4098 грн/т і поступово почала зростати незначними темпами до 4166 грн/т (на кінець аналізованого періоду).

image003

Нагадуємо, У зв’язку з інформацією про прогнозні рекорди врожаю зернових у США і високий врожай у Чорноморському регіоні, вже на початок липня цього року ціни знижуються.

Ячмінь. Обмолочено культури на площі 2,5 млн га (86% від запланованих площ), намолочено 8,2 млн тонн зерна. Внутрішні ціни на фуражний ячмінь з початку липня було знижено на незначні показники. Тиск на ціни здійснює зростаюча пропозиція зернової, пов’язана із завершенням збиральної кампанії. Так, з другої декаді липня ціни на ячмінь рухались вслід за цінами на пшеницю, додавши до попередньої вартості 60 грн/т на умовах поставки EXW та 25 грн/т на умовах СРТ-порт.

Закупівельні ціни на ячмінь на умовах EXW до середини липня знизились на 274 грн/т, відповідно з 3460 грн/т до 3186 грн/т. Із наближенням завершення збиральної кампанії, ціни на ячмінь показують зростаючу тенденцію, станом на 26 липня становлять 3245 грн/т.

image005

Внутрішній ринок фуражного ячменю на умовах СРТ-порт протягом липня характеризувався різким зниженням котирувань з 3930 грн/т на початку місяця, до найнижчого показника на середину періоду – 3692 грн/т, а з 20-х чисел ситуація змінюється на незначне зростання ціни до 3722 грн/т.

image007

Кукурудза. Внутрішній ринок кукурудзи на фоні високого попиту при мінімальній пропозиції у першій декаді липня взяв тенденцію на різке зростання в ціні. Та наближення нової збиральної кампанії кукурудзи тиснуло на зниження ціни і вже з другої декади місяця котирування знижувались. Так, станом на 26 липня, ціна на умовах СРТ-порт становила 4715 грн/т, майже вирівнявшись з позначкою на початок місяця (4675 грн/т).

image009

Закупівельні ціни на кукурудзу на умовах EXW протягом місяця характеризувались незначними коливаннями, а саме: з максимальної позначки – 4482 грн/т на 6 липня до 4375 грн/т на кінець місяця, із понижувальними тенденціями з другої декади місяця.

image011

Аналітики сільського господарства США очікують рекордних показників виробництва та споживання кукурудзи в США у 2016/17 сезоні, який розпочнеться у вересні. Виходячи з погодних умов, які у липні були сприятливими для цієї культури, вітчизняні аграрії можуть сподіватись на високі показники врожайності кукурудзи та конкурувати на світовому ринку.